5 byliniek, ktoré si môžete vypestovať doma

///5 byliniek, ktoré si môžete vypestovať doma

Pestovanie byliniek doma môže byť zábava alebo hobby, ktoré šetrí peniaze a je dokonca nesmierne zdravé pre vás a vašu domácnosť. Okrem ochutenia vašich obľúbených jedál sú bylinky plné antioxidantov a základných živín.

1. Rozmarín

Táto bylina je známa každému. Jej aromatická vôňa nielen dochutí, ale aj spríjemní zážitok z jedla, aby ste sa cítili ako v Taliansku. Niektoré štúdie dokonca potvrdili, že rozmarín obsahuje určité látky, ktoré sú vhodné na boj s rakovinou. Ďalšia štúdia tvrdí, že jej aróma nám môže zlepšiť pamäť. Každopádne, je to skvelá bylinka, vďaka ktorej si budete môcť dochutiť každé jedlo. Rozmarín raste najlepšie, keď je umiestnený na priamom slnku.

2. Tymián

Ďalšia z bylín je tymián. Používa sa ako prostriedok pri problémoch s dýchaním a úzkosťou. Okrem týchto skvelých vlastností je super dochucovadlo či už do polievok, šalátov alebo cestovín. To najlepšie na koniec – obsahuje takmer nula kalórii, čo môže byť vhodné ak ste na diéte alebo sa chcete zdravšie stravovať. Tymián je skvelý na pestovanie, dokonca aj v malom byte. Ide o malú rastlinku a jediné, čo potrebuje, je slnko.

3. Bazalka

Bazalka je známa takmer po celom svete. Pomáha upokojovať nervy, je dobrým zdrojom vlákniny a má detoxikačné účinky na pečeň. Okrem bylinky samotnej existuje aj olej, ktorý okrem dochutenia polievok či šalátov dokáže vyliečiť niektoré kožné ochorenia. Je jednoduchá na pestovanie či už vo vašej záhradke alebo na balkóne. Jediné, čo potrebuje, je dostatok vody.

4. Koriander

Je základným pilierom mexickej a ázijskej kuchyne. Je plný vlákniny a železa. Okrem skvelých vlastností má aj skvelú, aromatickú chuť. Môžete ho použiť takmer do každého receptu, či už to je praženica na raňajky, ryba na obed alebo šalát na večeru. Na pestovanie je koriander už trochu náročnejší, má hlboký koreň a potrebuje hlbokú pôdu. Je skutočnou výzvou na pestovanie v interiéri, no vo vašej záhradke sa mu určite bude dariť.

5. Pažítka

Asi najznámejšiou z byliniek v tomto článku je pažítka. Chuťou dosť podobnou cibuli môže posilniť imunitný systém. Je vedecky dokázané, že konzumácia pažítky môže viesť k zníženiu výskytu rakoviny. Najlepšie sa hodí k vajíčkam, ale môžete aj experimentovať či už je to šalát alebo niečo mäsité. Je jednoduchá na pestovanie, dorastá až do 18 centimetrov a nepotrebuje veľa svetla.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, plné byliniek, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-11-08T19:02:07+02:0022. októbra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK