Čo je Zero Waste sme si už vysvetlili v predchádzajúcom článku. Teraz sa pozrieme na to, čo robiť, aby sa nám lepšie začínalo, ale najmä pokračovalo.

1. Vyhnite sa spontánnym nákupom

Nechoďte nakupovať s prázdnym žalúdkom, neriešte svoje problémy nákupom nových vecí a nenechajte sa nalákať na farebné reklamy a slogany, ktoré vám budú ponúkať nový telefón alebo hodinky za dva centy.

Pri potravinách si vždy pripravte nákupný zoznam toho, čo potrebujete a keď uvidíte reklamu s najnovším telefónom, porozmýšľajte, či vážne potrebujete nový a či ten starý ešte nevydrží.

2. Na nákup noste vlastné vrecká a nádoby

Látkovými vreckami na pečivo, ovocie a zeleninu ušetríte množstvo mikroténových sáčkov, ktoré by ste inak použili len raz a vyhodili ich. Nezabúdajte ani na vlastnú tašku. 

V prípade, ak náhodou zabudnete (čo sa môže stať) a nemáte inú možnosť, nevkladajte ovocie a zeleninu do sáčkov. Tieto potraviny majú vlastný obal, takže ďalšiu žiadnu ochrannú vrstvu nepotrebujú.

3. Povedzte „nie“ zbytočným plastom

Banány olepené páskou, uhorka v plastovom obale, broskyne v sieťke a v košíku. Ako je spomínané vyššie, zelenina a ovocie majú vlastný obal. V obchode siahnite skôr po produktoch, ktoré nemajú plastové balenie.

 To platí napríklad aj pre pečivo alebo iné potraviny. Miesto balených arašidov si vyberte voľné. V mäsiarstve sa spýtajte, či vám mäso môžu dať do vlastnej nádoby. 

V reštaurácii si vypýtajte nápoj bez plastovej slamky, prípadne si zaobstarajte bambusovú alebo kovovú.