5 rád pre začiatočníkov vo svete Zero Waste

//, Zdravá životospráva/5 rád pre začiatočníkov vo svete Zero Waste

Čo je Zero Waste sme si už vysvetlili v predchádzajúcom článku. Teraz sa pozrieme na to, čo robiť, aby sa nám lepšie začínalo, ale najmä pokračovalo.

1. Vyhnite sa spontánnym nákupom

Nechoďte nakupovať s prázdnym žalúdkom, neriešte svoje problémy nákupom nových vecí a nenechajte sa nalákať na farebné reklamy a slogany, ktoré vám budú ponúkať nový telefón alebo hodinky za dva centy.

Pri potravinách si vždy pripravte nákupný zoznam toho, čo potrebujete a keď uvidíte reklamu s najnovším telefónom, porozmýšľajte, či vážne potrebujete nový a či ten starý ešte nevydrží.

2. Na nákup noste vlastné vrecká a nádoby

Látkovými vreckami na pečivo, ovocie a zeleninu ušetríte množstvo mikroténových sáčkov, ktoré by ste inak použili len raz a vyhodili ich. Nezabúdajte ani na vlastnú tašku. 

V prípade, ak náhodou zabudnete (čo sa môže stať) a nemáte inú možnosť, nevkladajte ovocie a zeleninu do sáčkov. Tieto potraviny majú vlastný obal, takže ďalšiu žiadnu ochrannú vrstvu nepotrebujú.

3. Povedzte „nie“ zbytočným plastom

Banány olepené páskou, uhorka v plastovom obale, broskyne v sieťke a v košíku. Ako je spomínané vyššie, zelenina a ovocie majú vlastný obal. V obchode siahnite skôr po produktoch, ktoré nemajú plastové balenie.

 To platí napríklad aj pre pečivo alebo iné potraviny. Miesto balených arašidov si vyberte voľné. V mäsiarstve sa spýtajte, či vám mäso môžu dať do vlastnej nádoby. 

V reštaurácii si vypýtajte nápoj bez plastovej slamky, prípadne si zaobstarajte bambusovú alebo kovovú.

4. Varte si vlastné jedlo

Ste v práci, je čas na obed a objednávate si jedlo z donáškovej služby. Donesú vám polievky v plastových miskách a druhý chod v polystyrénovej nádobe. Po dojedení obedu všetko vyhodíte.                   

Dá sa to aj inak. Skúste si doniesť vlastné jedlo z domu. Nielenže nevyprodukujete plastový odpad, ale aj ušetríte. Na začiatku týždňa si predpripravte obedy na niekoľko dní, ktoré dáte do obedára a v práci len zohrejete. Možno tak inšpirujete aj ostatných kolegov a kolegyne.

5. Noste si vlastnú fľašu a šálku na kávu

Coffee to Go je vhodným riešením pre ľudí, ktorí sa niekam ponáhľajú. Zostane im ale väčšinou plastový kelímok, ktorý skončí na skládke spolu s ostatnými. Miesto toho si zadovážte znovupoužiteľnú šálku na kávu, do ktorej vám nalejú horúci nápoj takmer všade. Navyše sú väčšinou uzatvárateľné a dlhšie udržia teplo. 

To isté platí aj pre fľašu na vodu. Nemusíte si kupovať zakaždým novú, keď budete mať svoju vlastnú. Väčšinou sú vyrobené zo skla alebo plastu, avšak pri správnom používaní vám vydrží roky.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

2019-11-08T19:19:39+02:0002. septembra 2019|Udržateľnosť a ekológia, Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK