V čom je iné varenie počas Lockdownu a práce z domu, teda počas Home Office? Čo nám robí najväčší problém? Nakupovanie vo väčších množstvách? Plánovanie varenia? Ponúkame vám konkrétne tipy ako plánovať, nakupovať a delegovať.

Varenie počas Lockdownu a na Home Office je iné v tom, že mnohí často zabezpečujeme jedlo 3 až 5 krát denne. Často dokonca pre niekoľko člennú rodinu, pretože doma sa stravujú aj školáci. Zároveň sami pracujeme. Poradíme vám, ako sa s tým vysporiadať vďaka naším tipom na rýchle varenie. 

1. tip na rýchle varenie – Nákupný zoznam

Opak nakupovania a varenia v strese je plánované nakupovanie a varenie. Znamená to, že v obchode nepodľahneme lákadlám, ale nakupujeme so zoznamom potravín na lístočku, alebo v mobile. Nakupovanie v strese má svoje špecifiká. Kúpime aj to, čo nepotrebujete a často nekúpime, to čo potrebujete. Prerábame v hlave recepty a trvá nám to dlhšie. Preto si pripravujte vopred nákupný zoznam. Nakupovanie vo väčších množstvách lepšie znášajú muži, preto neváhajte zapojiť svoje polovičky a synov do nakupovania. A práve muži ocenia ten dobre známy nákupný zoznam, či lístoček.

2. tip na časovo úsporné zvládanie kuchyne – Plánovanie varenia a menu

Plánovanie varenia a teda aj nakupovania je základ. Plánujte 3 dni vopred alebo urobte menu od pondelka do piatku a potom aj na víkend. Plánujte jedlá tak, aby ste využili spoločný základ. Napríklad strukovina (polievka, strukovinový šalát, strukovinová nátierka), mleté mäso (omáčka Bolognese, fašírky), krémové polievky (paradajková s cestovinou a syrom, paradajková s bielym jogurtom a opečenými krutónmi). Ak ste doteraz nevarili, neplánujte hneď recepty pre pokročilých. Choďte cestou jednoduchých jedál ako cestoviny s omáčkou, zapekané cestoviny, cestovinové šaláty, krémové sýte zeleninové polievky s toastami, frittaty, omelety a zapekané zemiaky. Niekedy stačí aj nátierky a k tomu cesnaková hrianka. Využívajte čerstvé chladené polotovary a pod. Tipy môžete hľadať v 15 minútových receptoch.

rychle varenie

Vyskúšajte niektorý z mnohých 15 minútových receptov z receptového portálu Kulinárium. Napríklad rýchly vegetariánsky perkelt z cíceru, smotany na varenie a kolienok.

3. tip na rýchle varenie – Varte vo väčších množstvách a hrncoch

Navarte na niekoľko dní súčasne a potom porcie rozdeľte a zamrazte. Takto viete prestriedať obľúbené jedlá v rôznych variantoch, alebo s rôznymi prílohami a šalátmi.

4. tip na rýchle varenie pre celú rodinu – Delegujte

Zverte starším deťom, ktoré sú doma nakupovanie a čiastočne aj varenie. Určite zvládnu nátierky, syrové či tuniakové toasty, jednoduché cestoviny, alebo lievance. Deti veľa chváľte a motivujte tak k ďalšiemu vareniu.

5. tip na záver

Obedujte spolu pri jednom stole. Nech to je akokoľvek nekompatibilné s poradami a vyučovaním. Prosté pravidlo. Aj keď je to niekedy len toust. Inokedy len cestoviny so syrom, alebo už spomínaná polievka zo šošovice, či hrášku z konzervy. Budete mať pocit, že ste skutočne jedli a nie len niečo „vyzobkali“ každý pri svojom počítači. Možno sa aj niečo o sebe navzájom dozviete.