5 zaujímavostí o životnom prostredí, o ktorých ste možno nepočuli

///5 zaujímavostí o životnom prostredí, o ktorých ste možno nepočuli

Koľkokrát môžeme recyklovať papier? Koľko rokov sa rozkladajú plasty? Ak by vás zaujímalo, aké tajomstvá skrýva ekológia a životné prostredie, v ktorom žijeme, prečítajte si päť zaujímavostí, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

1. Papier môžeme recyklovať maximálne šesťkrát

Vďaka recyklácii papieru nemusíme ničiť krásne lesy a ten istý zdroj použijeme niekoľkokrát. Donekonečna sa to však robiť nedá a maximálny počet, dokedy môžeme ten istý kus papieru recyklovať, je šesť. Vlákna papieru sú potom veľmi oslabené a nedržia spolu. Tam sa jeho život končí.

2. Kvôli toaletnému papieru zotnú 27 tisíc stromov denne

Keď už nie je možné recyklovať, musia sa robiť nové veci. Aj toaletný papier. Jeho spotreba je taká vysoká, že denne sa musí zotnúť takmer 30 000 stromov. Najbližšie preto uprednostnite variant z recyklovaného papiera.

3. Vody na Zemi je stále rovnako

Voda, ktorú dnes pijete môže zajtra poslúžiť pri výrobe piva a o mesiac sa v podobe prehánky dostane až do Amazonského pralesa. Je v neustálom cykle a je jej stále rovnako.

4. Približne 40% balenej vody pochádza z vodovodu

Pri vode zostaneme. Ak si kupujete balenú vodu kvôli tomu, že nechcete piť vodu z vodovodu, asi vás nepotešíme. 40% totiž pochádza práve stadiaľ. Ide o svetovú štatistiku, preto si poriadne čítajte etikety.
Miesto minerálky by ste si mohli kúpiť to, čo doma máte takmer zadarmo, plus vyprodukujete plastový odpad. 

5. Je malá šanca, že umelohmotné dinosaury sú vyrobené z ozajstných

Medzi obľúbené detské hračky patria nepochybne aj plastové dinosaury. Vedeli ste však, že je možné, že sú vyrobené zo skutočných dinosaurov? Plast, z ktorého sú hračky vyrobené, bol vytvorený z ropy. No a ropa je pozostatok z organizmov, ktoré kedysi dávno na Zemi žili.  Je šanca, že hračkárske dinosaury sú z ropy, ktorá pochádza z tiel prehistorických jašterov. 

Vedeli ste o niektorých zaujímavostiach, alebo vás už životné prostredie neprekvapí? Prípadne viete o nejakých zaujímavostiach vy?

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

2019-11-08T19:19:27+02:0002. septembra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK