Posilnenie imunity

Imunita je aktuálnou témou a existujú rôzne spôsoby, ako si ju zvýšiť. Bez ohľadu na to, aké ochorenia nás postretnú, faktom je, že imunita rozhoduje! Ponúkame vám niekoľko rád, ako sa o svoju imunitu starať? Tieto tipy vám pomôžu predchádzať chorobám a udržať si zdravie.

Posilnenie imunity nie je otázka ročného obdobia

Človek s dobrou imunitou je chorý oveľa menej, a keď už ochorie, priebeh zvláda výrazne lepšie. Čím je to spôsobené? Imunita v našom tele sa neustále mení, a tak si ju musíme posilňovať. Ak si však myslíte, že si budete dávať jeden multivitamín denne a bude to stačiť, ste na omyle. Odolnosť voči chorobám dosiahnete celkovým zdravším životným štýlom. Ako teda na posilnenie imunity?

Cesnačka namiesto antibiotík

Príroda to dobre zariadila. Ak sa vyhýbate liekom a antibiotikám, dôležitá je prevencia. Jednou z najlepších potravín na silnejšiu obranyschopnosť je cesnak. Slúži ako prírodné antibiotikum, antivirotikum a má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Vďaka tomuto bohatému komplexu vlastností pomáha telu v boji s chorobami, redukuje zápaly, reumatoidnú artritídu, vysoký tlak a znižuje cholesterol. Raz za čas oprášte recept od babičky a uvarte si pravú nefalšovanú cesnačku. Odporúča sa tiež konzumácia surových strukov, avšak dajte pozor na množstvo v prípade, že máte nízky tlak či podráždený žlčník.

Probiotikum a vláknina

Fungujúci imunitný systém je priamo naviazaný na zdravé trávenie. Ak sa cítite nekomfortne vďaka nadúvaniu, plynatosti či bolesti brucha, rozhodne pomôžu probiotiká a vláknina. Postarajú sa o zdravý tráviaci trakt a vyváženú mikroflóru. Výskumy zistili, že správne fungujúce črevné baktérie prospievajú imunite. Ideálnou voľbou sú potraviny ako kefír, smotanový jogurt či napríklad domáca kyslá kapusta a ďalšia kvasená zelenina. Postaráte sa tak o prirodzenú vitamínovú bombu.

Oranžový poklad – Rakytník

Multifunkčné využitie rakytníka z neho robí prírodný poklad. Posilňuje imunitný systém, uľavuje od únavy, horúčky či pri infekciách. Zlepšuje proces regenerácie, pomáha pri zahlienení, ochorení pečene a zápaloch pľúc. Ak máte problémy so žalúdkom, práve ste spoznali svojho verného pomocníka. Keď si jeho plody máte možnosť nazbierať, odporúčam z neho urobiť pečený čaj, sirup či džem, ktorý môžete uskladniť aj roky. Nie nadarmo je prezývaný ako rastlina budúcnosti. Obsahuje totiž vitamíny C, A, B1, B2, B6, E, K1 a F. Okrem obranyschopnosti vám zlepší trávenie, pleť a blahodarne pôsobí aj na srdce.

Kvalitný spánok dokáže divy

Ak chcete mať zdravší životný štýl, dostatok spánku je základným predpokladom. Pravidelný biorytmus vám zabezpečí lepšiu odolnosť voči chorobám. Ak doprajete telu dostatok priestoru na regeneráciu, štedro sa vám odvďačí. Pamätajte na to, že spánok si nevieme odložiť do zásoby a následky dlhodobej nespavosti nevieme plnohodnotne dobehnúť.

Pohyb a otužovanie prináša aj posilnenie imunity

Dostatok pohybu, pobyt na čerstvom vzduchu každý deň aspoň pol hodinu a otužovanie organizmu sú tými najlepšími pomocníkmi pri zvyšovaní imunity. Ak nepatríte zrovna k ľadovým medveďom, stačí ak si z času na čas doprajete studenú sprchu, či začnete spávať bez pyžama. Spanie bez oblečenia pomáha správnej termoregulácii a zvyšuje kvalitu oddychu. Okrem toho budete mať krásnu a pružnú pokožku.

Pitný režim je základ úspechu

Správny pitný režim je základom zdravého tela, správneho fungovania organizmu, trávenia aj metabolizmu. Ak chcete schudnúť a udržať si zdravú hmotnosť, pitný režim je veľmi dôležitý. Viac sa venujeme pitnému režimu v článku o Pitnom režime nie len v letných mesiacoch a Pitnom režime z ekologickej vlastnej fľaše.

Doprajte si relax

Pravidelne si vyhraďte čas pre seba. Či už si dáte relaxačnú vaňu, prečítate si knihu alebo doprajete hodinu jogy, fyzický aj mentálny oddych je nevyhnutný. Stres je totiž najväčším strašiakom imunity, a tak je dôležité mať svoje pravidelné relaxačné rituály, ktoré jeho účinky zmiernia a vedú k želanému výsledku, ktorým je aj posilnenie imunity.