Malý Matejko je usmievavý chlapec s milujúcou rodinou a troma súrodencami. Pri narodení mu však diagnostikovali závažnú diagnózu. O.z. BILLA ľuďom a Chlebodarca sa preto rodine rozhodli pomôcť.

Bezproblémové tehotenstvo a závažná diagnóza

Pani Oľga s manželom Matejom žijú v dedine pri Trnave a pred Matejkom mali už tri zdravé deti. Preto sa tešili na štvrté. S jeho príchodom sa tešila celá rodina, avšak šťastie nahradilo prekvapenie. Matejkovi lekári diagnostikovali rázštep chrbtice a trojkomorový hydrocefalus. 

Ide o závažnú diagnózu, ktorá sa nedá liečiť, dajú sa len zmierniť jej príznaky. Lekári dokážu rázštep chrbtice zistiť už počas tehotenstva, nie vždy sú však výsledky jednoznačné. Tak to bolo aj v Matejkovom prípade, ktorý sa mal narodiť zdravý. Jeho rodičia to však nevzdali. 

Rodičia sa problému postavili s chladnou hlavou 

Podobná diagnóza by zneistila takmer každého rodiča. Strach a množstvo otázok ohľadom budúcnosti ich dieťaťa by zatienilo radosť z nového života. Oľga a Matej však vedeli, že sa nesmú vzdať a musia sa cez nepríjemnú diagnózu preniesť. 

“Keby som sa zrútil, kto by to všetko ťahal a organizoval? Zdravý rozum tam stále musí byť a za každej situácie sa musíme čo najlepšie rozhodnúť,” vraví Matejkov otec Matej. Uvedomil si, že ak by sa poddal osudu a nechal by sa stiahnuť ku dnu, jeho rodina by to možno nezvládla. 

Matejko je aj napriek hendikepu usmievavý a aktívny 

To, že Matejko nevie chodiť zatiaľ nijako nepociťuje. Pri prvom pohľade by ste ani nepovedali, že mu niečo je. Je usmievavý, aktívny a zvedavý. S jeho troma súrodencami nemá čas na leňošenie a je vždy v pohybe. S jeho rodičmi sú odhodlaní žiť svoj život čo najlepšie, ako vedia. 

“Viem, že má nejakú diagnózu, ale neberiem ho, že je iný. Beriem ho ako každé iné zdravé dieťa a nerobím rozdiely,” dodáva Matejkova mama Oľga. 

Chlebodarca Matejkovi pomôže 

Rodina žije v rodinnom dome. Spolu so starou mamou, ktorá s nimi býva, ich je sedem. Toľko ľudí je uživiť náročnejšie a účty za potraviny sú vyššie, než pri štvorčlennej rodine. Aj pán Matej je niekedy prekvapený, koľko peňazí ide práve na stravu. 

Projekt Chlebodarca ostal aj pri poslednej rodine verný svojmu menu a rodina dostala darčekovú kartu s kreditom 2000€. Postupom sa bude kredit ešte zvyšovať, takže si Matejkovi rodičia nemusia lámať hlavu nad tým, ako svoje deti nakŕmia. 

Okrem toho darovalo o.z. BILLA ľuďom domácnosti čisto novú chladničku, kam si nákup môže odkladať. To však nie je všetko. Rodina prerába kúpeľňu, čo nie je lacná záležitosť. BILLA ľuďom pomôže aj s touto investíciou. 

Toto bola posledná rodina, ktorej nadácia Pontis v roku 2019 pomohla. Okrem nich si môžete prečítať aj o príbehoch troch súrodencov, ktorí potrebovali strechu nad hlavou alebo o autistovi Lackovi, ktorý vďaka Chlebodarcovi dostal prístup k pitnej vode.