Ak chcete žiť zdravo, vyhnite sa týmto raňajkám

///Ak chcete žiť zdravo, vyhnite sa týmto raňajkám

Pokiaľ nechcete byť počas celého dňa hladní, povedzte áno poriadnym raňajkám. Mali by byť bohaté na bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu. V prípade, že si doprajete nezdravé raňajky, je možno lepšie ich vynechať. Toto sú niektoré nápoje a jedlá, ktoré spadajú pod “nezdravé”.

Ovocné džúsy

Poznáte to z reklám na džúsy. Rodinka je zdravé raňajky a nesmie chýbať pohár pomarančového džúsu zdravej sýtej oranžovej farby. Je však plný cukrov a pridaných látok. Hodnoty cukrov v džúse sú na podobnej úrovni ako u sladených nápojov. 

Zvýšený cukor v krvi dlho nevydrží a následne sa môžete cítiť hladní, unavení a nesvoji.

Raňajkové cereálie a müsli tyčinky

Rovnako ako s džúsom si cereálie spájame so zdravým štartom do dňa. Ich príprava je jednoduchá, rýchla a zvládne ju aj malé dieťa. Skrývajú však skryté cukry a často sa spájajú so vznikom obezity a cukrovky druhého typu.

Chlieb s margarínom

Kto by odolal typickým slovenským raňajkám, často doplnených šunkou a syrom. Sú však zlé z dvoch hlavných dôvodov: 

  • chlieb má veľa rafinovaných cukrov, málo vlákniny a zvyšuje hladinu cukru v krvi
  • margarín je, naopak, takmer bez sacharidov, ale zato má transmastné kyseliny, ktoré pre nás nie sú najlepšou voľbou. 

Raňajky týmto určite nepokazíte, ale berte to len ako príležitostnú voľbu v prípade, že nič iné nemáte a nič iné nestíhate. 

Sladký jogurt bez tukov

Jedlo s nálepkou “bez tuku” alebo “0% tuku” znejú lákavo, ale čím menej tuku, tým viac cukru. Platí to aj pre sladené jogurty. Jete ich s myšlienkou, že robíte pre seba niečo zdravé, ale lepšie by bolo zjesť o niečo tučnejší jogurt. 

Viac o tom, ako sa správne postaviť k raňajkám sa dočítate v tomto článku.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-11-08T19:08:41+02:0005. septembra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK