Ak ste doteraz nevedeli, aký význam sa prikladá veľkonočným zvykom a tradíciám, radi vás s nimi oboznámime. K symbolom Veľkej noci nepochybne patria bahniatka, kraslice, zajačiky či baranček. Tieto symboly nám spríjemňujú sviatky každý rok, avšak okrem nich opakujeme po našich predkoch aj rôzne tradície, ktoré sú v každom kúte Slovenska trochu iné. Poznáte niektoré z nich?

Veľkonočné zvyky

Zelený štvrtok

Veľkonočné sviatky sa začínajú Zeleným štvrtkom. Podľa čoho mu však patrí prívlastok zelený? Možno aj preto, že v tento deň jedli naši predkovia najmä zelenú stravu. Či už špenát, brokolicu alebo kapustu, verili, že budú zdraví po celý rok. Tradície hovoria o tom, že na zelený štvrtok by ste mali vstať skoro ráno a umyť sa rannou rosou, aby vás choroby obchádzali. Nezabudnite, na zelený štvrtok sa nikdy s nikým nepohádajte a vyhnete sa tak sporom.

Veľký piatok

Podľa tradície je Veľký piatok pôstnym dňom, avšak šikovné gazdinky sa v tento deň už poctivo pripravujú a vypekajú najmä buchty a koláče. Povráva sa, že v noci medzi Zeleným štvrtkom a Veľkým piatkom sa stretávali strigy a strašidlá na tancovačke v dedine. Aj preto sa podľa rôznych povier našich predkov pokladá Veľký piatok za magický deň.

Biela sobota

Počas Bielej soboty sa ľudia starali o svoje statky a polia. Aby svoje domy ochránili pred požiarmi, schovávali za trámy domu uhlíky a na lúky sypali popol. Šikovné gazdinky piekli baránky, gazdovia plietli korbáče a dievčence zdobili kraslice. Celá domácnosť musela byť vyupratovaná, ozdobená a pripravená na návštevy rodiny a priateľov.

Kvetná nedeľa

Kvetná nedeľa znamenala ukončenie pôstu, preto by tento deň mal v každej domácnosti začínať spoločnými raňajkami, kde sa pri stole zíde celá rodina. Na obed mala gazdiná za úlohu pripraviť všetko jedlo na stôl, aby od neho nemusela vstávať. Medzi tradičné jedlá patrí najmä šunka, varené vajíčka, zemiakový šalát a čerstvý chlebík. Bolo treba sa poriadne dosýta najesť, aby sa zabezpečilo dostatok jedla pre rodinu počas celého roka. Zvyšky, ktoré sa nedojedia počas obeda sa zvyknú zakopávať na záhradách.

Veľkonočný pondelok

Skvelou bodkou na záver týchto dní je Veľkonočný pondelok. Už v skoré ráno mládenci vstávajú, aby mohli dievčence vodou pooblievať. K tomu pripravia zopár veršíkov, pošibú dievčence korbáčom, aby boli zdravé a dostanú zaslúženú odmenu v podobe koláčov či pálenky. Zvykom je, že každá dievčina dá svojmu šibačovi stužku, ktorú si zaviaže ako mašľu na svoj korbáč. A aké sú veľkonočné zvyky u vás?