array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Aké sú účinky betakaroténu pre naše zdravie

Domov/Články/Zdravá životospráva/Aké sú účinky betakaroténu pre naše zdravie

Beta karotén je mimoriadne prospešný antioxidant, ktorá sa v tele mení na vitamín a má množstvo priaznivých účnkov na naše zdravie. Prečítajte si, aké zdravotné benefity plynú z jeho príjmania.

betakaroten

Chráni kožu

Konzumácia betakaroténu znižuje citlivosť pokožky na slnko, takže sa tak ľahko nespálite. Napriek tomu odporúčame, aby ste sa na to nespoliehali a použili opaľovací krém. Takže ak sa chystáte v lete chytať bronz, nezabudnite na betakarotén.

Znižuje riziko rakoviny

Vedecké štúdie dokazujú, že pri jedincoch, ktorí príjmajú veľa stravy bohatej na betakarotén je nižšie riziku vzniku rakoviny prsníkov. Na druhej strane príliš vysoké množstvo betakaroténu môže zvyšovať riziko rakoviny pľúc. V tomto prípade je preto odporúčané konzumovať radšej menšie dávky – cca 15mg denne.

Zlepšuje zrak

Nie nadarmo nám staré mamy hovorili, aby sme jedli mrkvu ak chceme dobre vidieť. Je vedecky dokázané, že karotenoidy obsiahnuté v mrkve, batátoch alebo marhuliach pomáhajú chrániť náš zrak pred postupným slabnutím vo vyššom veku.

ucinky betakarotenu

Pomáha pri tehotenstve

Pravidelné užívanie betakaroténu pred, počas a po tehotenstve pomáha znižovať riziko zdravotných komplikácií ako hnačka a horúčka. Taktiež pravdepodobne zvyšuje šance na život podvyživeným ženám a ich deťom.

Posilňuje imunitu

Keďže betakarotén je silný antioxidant, pomáha posilňovať našu imunitu a znižovať riziko rozvoja rakoviny. Zvyšovanie obranyschopnosti nášho tela nás chráni aj pred sezónnymi chorobami a uľahčuje priebeh ochorení.

Bráni poklesu kognitívnych funkcií

S vyšším vekom sa u mnohých ľudí prejavuje pokles kognitívnych funkcií ako pamäť, pozornosť a podobne. Ľudia v dôchodkovom veku, ktorí dlhodobo užívajú betakarotén mali výrazne lepšie výsledky meraní kognitívnych schopností, ako tí, ktorý ho neužívajú.

2020-07-28T11:09:53+02:0026. júla 2020|Zdravá životospráva|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Kotlíková sezóna už skončila, ale guláš s hríbami je jedlo, ktoré presťahujeme z kotlíka do hrnca a zo záhrady do kuchyne ľahko a radi. Tento...

Urobte si radosť skvelou tortou vhodnou na akékoľvek bežné dni, ktoré si chcete osladiť. Maková torta vás určite nesklame a čučoriedky jej...

Výborná tekvica hokkaido so zeleninou na ľahkú večeruPostupŠalotky nakrájame na pásiky, zemiaky dôkladne umyjeme a nakrájame na plátky.Na oleji...

Go to Top