Ako na zelenšie pranie

Pranie oblečenia je činnosť, ktorej sa žiadna čistotná domácnosť nevyhne. Čistota je pol života a spadá pod ňu nielen vaša osobná hygiena, ale aj oblečenie, čo nosíte. Od nového roka to môžete skúsiť ekologickejšie.

Zelené pranie môže znieť odstrašujúco. Vyhýbanie sa chemikáliám, nižšie množstvo použitej vody, nižšia teplota, strach z nedostatočne umytého oblečenia. Netreba sa však hneď báť a prať veci len za použitia dažďovej vody a ničoho iného. Prečítajte si, ako pomôcť prírode aj činnosťou, ako je pranie. 

Prečo si zvoliť zelenšie pranie 

Množstvo pracích práškov a gélov nemá na vodu najpriaznivejší účinok. Z vašej práčky sa špinavá voda dostane naspäť do obehu a nie vždy sa v čističke odpadových vôd zbaví všetkého, čo ste k prádlu nasypali. 

Preto by ste mali myslieť na to ako často, čo a ako periete. Okrem planéty by ste mohli ušetriť aj vašu peňaženku. Inšpirujte sa nasledovnými tipmi: 

Ak nemusíte, neperte 

Určite netvrdíme, aby ste chodili v špinavom prádle len preto, aby ste o sebe mohli tvrdiť, že žijete ekologicky. Niekedy ale môžete kus oblečenia nosiť viac, než jedenkrát. Spodné prádlo perte bez debaty po jednom použití. Pri tričkách a mikinách ešte počkajte. Ak nie sú špinavé, pokojne si ich oblečte aj druhýkrát. Pri rifliach úplne stačí, ak ich operiete raz za dva týždne. 

Siahnite po ekologickejších pracích produktoch 

Fosfáty prítomné v niektorých pracích prostriedkoch škodia nielen vášmu oblečeniu, ale aj zdraviu a prírode. Pri najbližšom nákupe si preto pozrite, či je prací prostriedok bez fosfátov a je biorozložiteľný. Tieto prostriedky sú šetrnejšie aj pre vašu pokožku. 

Čo sa týka zjemnovačov látky, úplne si vystačíte s octom. Stačí do práčky pridať jednu šálku a vaše oblečenie bude jemné a zbavené zvyškov chemikálií. 

Vyveste svoje prádlo na šnúru 

Niekedy bolo vlastnenie sušičky skôr luxusom a vešanie mokrého prádla na šnúru bolo bežným javom v  takmer každej domácnosti. Dnes je ale sušička pomocníkom, ktorý vám šetrí množstvo času. S peniazmi to je iné. Sušičky prádla zakaždým spotrebujú veľa elektriny, čo má za následok stovky kíl oxidu uhličitého každý rok. 

Zaberie vám to len o niekoľko minút viac, ale budete vedieť, že aj svojou troškou prispievate k pozitívnej zmene. Ak si však neviete život bez sušičky predstaviť, presvedčte sa, že filter nečistôt je čistý. Skráti to proces sušenia a zvýši efektivitu. 

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2020-01-08T12:38:18+02:0007. januára 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK