Ako nalákať vaše dieťa na zdravé stravovanie?

///Ako nalákať vaše dieťa na zdravé stravovanie?

Malé deti sú veľmi vyberavé. Niektoré nezjedia cestoviny, iné ryžu, ďalšie zase nedá do úst ovocie a zeleninu. Vy ale chcete, aby bolo zdravé a podľa toho sa aj stravovalo. Ako to ale docieliť?

Nie je to jednoduché, chvíľu to trvá, ale dá sa to. Rozumieme, že vaše dieťa niekedy nechce jesť nič iné, než špagety s kečupom a ste radi, že zje aspoň niečo. Z dlhodobého hľadiska je ale lepšie, aby si cestu k zdravej strave budovalo už od mladého veku. V tomto článku vám poradíme, ako  sa to dá zvládnuť.

Buďte príkladom

Dieťa opakuje to, čo vidí u rodiča. Ak sa príliš nestaráte o správnu životosprávu, nie ste aktívni a nedbáte o svoje zdravie, dieťa sa to od vás naučí. Najlepšie svoju ratolesť nakŕmite zdravo tak, že sami budete zdravo jesť.

Nerobte si zásoby nezdravých jedál

Ak to je doma, znamená to, že je to ľahko dostupné a ktokoľvek má napríklad k čipsom a keksíkom prístup. Ak nechcete, aby vaše dieťa žilo len zo sladkostí, nekupujte ich. Vystriedajte ich radšej za ovocie a zeleninu.

Buďte trpezliví a chváľte pokrok

Nie všetko sa deje zo dňa na deň a ani u vás doma sa zázraky diať nebudú. Myslite na to, že malý človek, ktorého sa snažíte nakŕmiť mrkvovým pyré nemá v hlave to isté čo vy. Neuvedomuje si, že nemôže celý deň jesť rožky. Preto má vás. Zoznamujte dieťa s novými vecami postupne, pomaly a vždy, keď urobí pokrok, pochváľte ho. 

Okrem toho je dôležité, aby ste neboli príliš striktní. Nemusíte deťom zakazovať všetko, čo má aspoň náznak nezdravého. Občasná sušienka, koláč alebo cukrík nezaškodí.

Nechajte dieťa, nech vám pomáha

Zapojte ho do procesu varenia, nechajte ho umyť zemiaky, premiešať cesto, pridať korenie. To v deťoch spustí zvedavosť, čo to vytvorili a budú chcieť ochutnať. Je iné, keď sleduje výrobu jedla a je jeho aktívnou súčasťou, než dostať na tanieri niečo, čo sa mu vôbec nepáči.

Zamaskujte zdravé jedlo

Neznie to najlepšie, ale je to účinné. Skombinujte jedlá, ktoré vaše dieťa má a nemá rado. Cestoviny so syrom sú jeho obľúbená vec? Skúste do nich nastrúhať mrkvu, pridať malé kúsky brokolice alebo použiť celozrnné cestoviny. Neupozorňujte na zmenu a možno si ju vôbec nevšimne.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

2019-10-30T15:35:36+02:0005. septembra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK