Vedeli ste, že počas 10-minútovej sprchy môžete minúť až 150 litorv vody? Je to až strašideľne veľa za tak krátky čas. Dá sa to aj zelenšie. Prečítajte si o jednotuchých trikoch, alko ušetriť vodu počas sprchovania.

sprcha ekologia

Prečo by ste mali šetriť vodu

Ak si pokladáte otázku, prečo by ste mali šetriť vodu, odpovedí je hneď niekoľko. Jednou z nich je šetrenie peňazí. My vieme, že nič sa nevyrovná poriadnej dlhej horúcej sprche, navyše teraz, keď je vonku tak chladno, ale ide to do peňazí. Čím viac teplej vody spotrebujete, tým ľahšia bude vaša peňaženka.

Druhým dôvodom je šetrenie vody a šetrenie prírody. Aj keď si to neuvedomujete, voda je veľmi vzácna a nemali by ste ňou plýtvať zbytočne dlhými sprchami. Navyše sa použitím rôznych peelingových mydiel a krémov môže ľahko znečisťovať.

Sprchujte sa kratšie

Úplne jednoduché a priamočiare. Znížte čas v sprche a budete prekvapený, koľko, peňazí, vody a času ušetríte. Zo začiatku bude zmena možno ťažšia, ale uvdiíte, že to bude stáť za to, najmä z dlhodobého hladiska.

Nepoužívajte prostriedky s mikročasticami

Mikročastice sa nachádzajú v šampónoch alebo telových mydlách a používajú sa na peeling pokožky. Väčšinou sú tvorené z plastov, ktoré sa dostávajú do odpadovej vody a stadiaľ sú recyklované a dostanú sa ku vám späť napríklad vo forme vody z vodovodu.
Miesto toho používajte prírodné peelingy, napríklad cukor a zrnkovú kávu.

sprcha

Nesprchujte sa tak často

Ak to je možné, sprchu úplne vynechajte. Iste, ak ste cvičili, vonku je teplo alebo sa vám podarilo niečím sa obliať, sprcha je na mieste. Nie vždy je ale potrebné. Nayvše niekoľkokrát za deň, prípadne počas chladnejších mesiacov, keď sa toľko nepotíte.

Nevyieňajte si zakaždým uteráky

Po každej sprche si nemusíte dávať čistý uterák. Ak teda nie ste pred sprchou extrémne špinavý. Jeden uterák vám môže vydržať dlhšie než jedno použitie. Uteráky nie sú zrovna najmenšie a zaberajú veľa miesta v práčke. Praním tak miniete viac vody a aby ste oprali aj svoje zvyčajne oblečenie, musíte prať o niečo viac.

Nielen, že nemuíste stále myslieť nad čistými uterákmi, ale ušetríte aj vodu pri praní a pracie prostriedky.