array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Ako správne zavlažovať záhradu?

Domov/Články/Udržateľnosť a ekológia/Ako správne zavlažovať záhradu?

Voda je potrebná nie len pre človeka, ale aj pre rastliny a živočíchy. Prezradíme vám ako správne zavlažovať, aby ste svojim rastlinám neublížili.

zavlaha zahrady

Správny čas

Pri zavlažovaní je kľúčový čas. Polievať počas dňa, kedy sú rastliny rozhorúčené, by im mohlo spôsobiť tepelný šok, čo by im mohlo vážne ublížiť. Taktiež sa neodporúča zavlažovať večer, keďže vlhkosť sa nemá kedy z listov odpariť, vďaka čomu sa môžu tvoriť hubové choroby. Preto je ideálne polievať skoro ráno, aby rastliny vlhkosť využili naplno.

Teplota vody

Ak sa rozhodnete polievať cez deň, pokúste sa použiť vodu zo suda, ktorá je prehriata. Teplota vody by nemala byť nižšia ako teplota vzduchu. Vyhnete sa tak riziku tepelného šoku a zníženiu produktivity rastliny.

Závlaha koreňov

Mnohí si asi kladiete otázku, či polievať aj listy, alebo len ku koreňom. Záleží to hlavne od druhu rastliny, avšak nie je to rozhodujúce. Môžete zalievať aj na listy, avšak odporúčame, aby ste tak robili len ráno. Pri večernom polievaní je efektívnejšie dodávať vlahu len ku koreňom.

polievanie zahrady

Množstvo vody

Polievať často po menších dávkach určite nie pre rastlinu prospešné. Keďže vďaka neustálej vlhkosti pôdy korene nemajú potrebný kyslík, uistite sa pred polievaním, že pôda okolo rastliny je suchá a drolí sa v rukách. Najlepší spôsob zalievania je po väčších dávkach s väčším časovým odstupom, vďaka čomu bude mať pôda čas na prevzdušnenie, čo sa pozitívne odrazí na kvalite a množstve úrody.

Typ pôdy

Zalievanie závisí vo veľkej miere od typu pôdy. V prípade, že žijete v oblasti s ľahšou sypkou pôdou treba zavlažovať častejšie po menších dávkach. Hoci tento spôsob nie je ideálny pre rastliny, môžete vytvoriť okolo rastlín podstielku z makadamu, drtenej štiepky alebo pokosenej trávy, čím udržíte vlhkosť pôdy o niečo dlhšie. Rastliny v ťažkej hutnej pôde stačí zavlažovať menej často, ale výdatnejšie.

Správne pomôcky

Na zavlažovanie v nádobách alebo črepníkoch je ideálna krhla s ružicou. Pri väčších plochách sa odporúča hadica s rozprašovačom, ktorý vytvára drobné kvapôčky podobné dažďu. Dajte si pozor aby tlak vody nebol príliš silný, aby nepoškodil kvety a listy. Najefektívnejšia je kvapôčková alebo podzemná závlaha. Tá je síce finančne náročnejšia, avšak z dlhodobého hľadiska efektívnejšia a šetrí vodu.

2020-07-28T10:06:34+02:0024. júla 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Bábovka je najväčšia klasika sladkej kuchyne. Tento obľúbený koláč má mnoho podôb, od klasickej mramorovej, cez rôzne chuťové alebo tvarové...

Milujete venčeky, ale máte rešpekt pred odpaľovaným cestom? Vyskúšajte to s našim videoreceptom na odpaľované venčeky. Uvidíte, že to nie...

Tento jednoduchý, ale lahodný nepečený koláč s banánmi a karamelom pochádza pravdepodobne z Írska, odkiaľ sa dostal do celého sveta a je veľmi...

Go to Top