Ak si myslíte, že správať sa ekologicky bude nešetrné k vašej peňaženke, zamyslite sa ešte raz. S 10 týmito tipmi vám poradíme, ako ušetriť prírodu i peniaze.

ako ušetriť

Ako ušetriť životné prostredie i peniaze?

Presne tak. Môžete šetriť planétu a zároveň šetriť aj svoje financie. Nie je to žiadna veda, stačí, ak sa budete riadiť našimi 10 tipmi. 

1. Perte zeleno 

Tým, že budete prať len keď bude vaša práčka plná a sušiť pranie budete len na šnúre, určite ušetríte nielen na elektrine, ale aj pracích prostriedkoch. Tejto téme sme venovali celý článok, ktorý si určite prečítajte.

2. Zateplite svoj dom 

Aj zatepľovanie sme už rozoberali. Nezaškodí si ho však pripomenúť. Izolovaním svojho domu ušetríte na kúrení a existuje nejeden ekologický spôsob, ako si v lete zabezpečiť chlad a v zime teplo. 

3. Urobte si vlastné čistiace prostriedky 

Čistiace prostriedky sú drahé, plné nebezpečných chemikálií a škodia ako prírode, tak aj vám. Vedeli ste, že doma už pravdepodobne máte všetky potrebné ingrediencie na vlastné čistiace prostriedky? Úplne vám mnohokrát postačí voda, ocot a jedlá sóda. Táto jednoduchá kombinácia s vašou kúpeľňou alebo kuchyňou urobí zázraky a vás to bude stáť len niekoľko centov. 

4. Nezabúdajte vypínať nevyužité spotrebiče

Monitory, predlžovačky, mikrovlnky, … Keď ich nepoužívate, odstavte ich od zdroja. Možno sa vám nezdá, že kontrolka na monitore spotrebuje veľa energie, ale časom sa to môže pekne nahromadiť. 

Ako ušetriť

5. Kompostujte 

Ak máte záhradu, nie je nič lepšie, čo pre ňu a seba môžete urobiť. Nielenže zredukujete množstvo vyhodeného bioodpadu, ale už nikdy nemusíte kupovať hnojivo. Kompostér sa o všetko postará. 

6. Skúste zero waste alebo low waste životný štýl 

Neprodukovať žiadny alebo minimálny odpad znamená nekupovať nič zbytočné. Keď si zvyknete na udržateľnejší životný štýl, možno budete prekvapený, koľko peňazí vám to v konečnom dôsledku ušetrí. 

7. Zaplaťte si online predplatné časopisov a novín 

Častokrát sú digitálne verzie papierových magazínov a novín lacnejšie, preto by ste im mali dať šancu (ak ste to ešte neurobili). Nebudú sa vám všade povaľovať papiere a svoje obľúbené médium budete mať vždy poruke vo forme smart zariadenia. 

8. Kupujte z druhej ruky 

Secondhandy kedysi čelili mnohým predsudkom, dnes sa ale tešia veľkej obľube. Sú plné zaujímavých kúskov za minimálnu cenu. Oblečenie tak dostane druhú šancu a vy nemusíte míňať veľa peňazí v reťazcoch rýchlej módy. Nemusíte sa uskromňovať len na oblečenie, z druhej ruky môžete kupovať aj elektroniku, hračky alebo nábytok. 

9. Bicyklujte

Do auta musíte tankovať, na autobus a vlak si musíte kupovať lístok. Bicyklovanie je zadarmo. Navyše netvoríte žiadnu uhlíkovú stopu. 

10. Sprchujte sa kratšie