Ako vďaka 10 ekologickým radám ušetriť peniaze

///Ako vďaka 10 ekologickým radám ušetriť peniaze

Ak si myslíte, že správať sa ekologicky bude nešetrné k vašej peňaženke, zamyslite sa ešte raz. S 10 týmito tipmi ušetríte množstvo peňazí.

Presne tak. Môžete šetriť planétu a zároveň šetriť aj svoje financie. Nie je to žiadna veda, stačí, ak sa budete riadiť našimi 10 tipmi. 

1. Perte zeleno 

Tým, že budete prať len keď bude vaša práčka plná a sušiť prádlo budete len na šňúre, určite ušetríte nielen na elektrine, ale aj pracích prostriedkoch. Tejto téme sme venovali celý článok, ktorý si určite prečítajte.

2. Zateplite svoj dom 

Aj zateplovanie sme už rozoberali. Nezaškodí si ho však pripomenúť. Izolovaním svojho domu ušetríte na kúrení a existuje nejeden ekologický spôsob, ako si v lete zabezpečiť chlad a v zime teplo. 

3. Urobte si vlastné čistiace prostriedky 

Čistiace prostriedky sú drahé, plné nebezpečných chemikálií a škodia ako prírode, tak aj vám. Vedeli ste, že doma už pravdepodobne máte všetky potrebné ingrediencie na vlastné čistiace prostriedky? Úplne vám mnohokrát postačí voda, ocot a jedlá sóda. Táto jednoduchá kombinácia s vašou kúpeľňou alebo kuchyňou urobí zázraky a vás to bude stáť len niekoľko centov. 

4. Nezabúdajte vypínať nevyužité spotrebiče

Monitory, predlžovačky, mikrovlnky, … Keď ich nepoužívate, odstavte ich od zdroja. Možno sa vám nezdá, že kontrolka na monitore spotrebuje veľa energie, ale časom sa to môže pekne nahromadiť. 

5. Kompostujte 

Ak máte záhradu, nie je nič lepšie, čo pre ňu a seba môžete urobiť. Nielenže zredukujete množstvo vyhodeného bioodpadu, ale už nikdy nemusíte kupovať hnojivo. Kompostér sa o všetko postará. 

6. Skúste zero waste alebo low waste životný štýl 

Neprodukovať žiadny alebo minimálny odpad znamená nekupovať nič zbytočné. Keď si zvyknete na udržateľnejší životný štýl, možno budete prekvapený, koľko peňazí vám to v konečnom dôsledku ušetrí. 

7. Zaplaťte si online predplatné časopisov a novín 

Častokrát sú digitálne verzie papierových magazínov a novín lacnejšie, preto by ste im mali dať šancu (ak ste to ešte neurobili). Nebudú sa vám všade povaľovať papiere a svoje obľúbené médium budete mať vždy poruke vo forme smart zariadenia. 

8. Kupujte z druhej ruky 

Secondhandy kedysi čelili mnohým predsudkom, dnes sa ale tešia veľkej obľube. Sú plné zaujímavých kúskov za minimálnu cenu. Oblečenie tak dostane druhú šancu a vy nemusíte míňať veľa peňazí v reťazcoch rýchlej módy. Nemusíte sa uskromňovať len na oblečenie, z druhej ruky môžete kupovať aj elektroniku, hračky alebo nábytok. 

9. Bicyklujte

Do auta musíte tankovať, na autobus a vlak si musíte kupovať lístok. Bicyklovanie je zadarmo. Navyše netvoríte žiadnu uhlíkovú stopu. 

10. Sprchujte sa kratšie 

Iste, dlhé horúce sprchy sú veľmi príjemné, ale vysušujú pokožku a teplá voda niečo stojí. Ak sa chcete vyhnúť nedoplatku za vodu a suchej koži, skráťte čas v sprche na nutné minimum. 

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2020-01-15T13:48:53+02:0026. januára 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK