Ako znížiť svoju uhlíkovú stopu

///Ako znížiť svoju uhlíkovú stopu

Uhlíková stopa je množstvo skleníkových plynov, ktoré každý z nás vyprodukuje. V USA momentálne pripadá na jedného občana 18,3 tony skleníkových plynov. Aby sme zabránili enormnému zvyšovaniu teploty planéty, musíme sa dostať všetci na 1,87 tony na osobu. 

Znížiť našu uhlíkovú stopu o približne 16 ton sa zdá takmer neuskutočniteľné. Ak sa však budeme snažiť, máme šancu. Začína to malými krokmi, ktoré si postupne jednoducho prisvojíte.

Cestovanie

Ak sa to dá, vyhnite sa autu a použite verejnú dopravu. Uhlíková stopa je dosť veľká aj bez toho. Pre aktívnejších je vhodná možnosť aj bicykel. Ak je ale vaša cieľová destinácia ďaleko a neviete sa tam dostať ani vlakom a ani autobusom, použite auto. Ale pozor! Snažte sa necestovať sám a ponúknite odvoz čo najviac ľuďom. 

Pri šoférovaní dbajte o to, aby ste jazdili úsporne, nestúpali zbytočne na plyn a brzdu. Znížite spotrebu a nielen zmenšíte svoju uhlíkovú stopu, ale aj ušetríte na palive.

Uhlíková stopa z dopravy

Správna životospráva 

Vedeli ste, že mäsová a mliečna produkcia sú zodpovedné až za 14,5% skleníkových plynov vytvorených človekom? Nemusíte mäso vyradiť úplne, stačí, ak ho nebudete konzumovať každý deň. 

Pomôže aj nákup lokálnych a BIO potravín, ktoré neprecestovali pol sveta len preto, aby sa dostali na váš tanier. Snažte sa vyhadzovať čo najmenej jedla a kompostujte.

Nákupy a domácnosť

Naozaj potrebujete ďalšie nohavice? Doma už máte štyri páry. Odmietnutím rýchlej módy pomôžete planéte viac, než si myslíte. To platí aj pre elektroniku, nábytok a drogériu, nielen oblečenie. 

Pri čistení zubov nenechávajte vodu pustenú, zhasínajte po sebe svetlá a zistite si, aké sú pre vás možnosti obnoviteľnej energie. Len znížením teploty vody pri sprchovaní na 50 stupňov zabránite vzniku 158 kilogramom oxidu uhličitého ročne.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

2019-11-08T19:13:56+02:0004. septembra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK