Antioxidanty a jarná očista

///Antioxidanty a jarná očista

Čoskoro vystrieda dlhé zimné obdobie jar, teplé lúče slnka a príjemný vánok. Prichádza čas, kedy by sme mali naše telo očistiť zvnútra a zbaviť sa nahromadených toxínov! Skúsme spoločne urobiť jarnú očistu nášho organizmu pomocou antioxidantov, ktoré určite príjemne osviežia váš jedálniček.

Čo sú antioxidanty?

Antioxidanty sú látky, ktoré zabraňujú alebo aspoň oneskorujú poškodenie niektorých typov buniek. Zdroje antioxidantov môžu byť buď prírodné, alebo umelé, vyrobené človekom. Mnoho štúdií poukazuje na to, že strava, ktorá obsahuje veľa ovocia a zeleniny, ktoré sú zdrojom antioxidantov, je zdravá. Antioxidanty totiž pomáhajú neutralizovať voľné radikály v našom tele, a zvyšuje to tak i naše celkové zdravie. Dôležitými sú najmä vitamíny C, E, beta karotén, zinok, koenzým Q-10 a mnohé ďalšie, ktorých kombináciou znásobujeme priaznivý účinok na náš organizmus.

Majú priaznivé účinky?

Ako sme už spomínali, antioxidanty nás chránia pred poškodením našich buniek, ktoré spôsobujú uvoľnené radikály. Chránia nás tak pred vznikom rôznych nádorových ochorení, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zvyšujú celkovú imunitu nášho organizmu. Okrem toho, je vedecky dokázané, že pomáhajú zlepšovať zrak a spomaľujú proces starnutia. Odborníci sa zhodujú, že účinok prírodných antioxidantov, ktoré prijímame z ovocia či zeleniny je výrazne vyšší ako u potravinových doplnkov, ktoré požívame napríklad vo forme vitamínových tabliet.

Aké sú zdroje antioxidantov?

Určite ste sa už stretli s pojmom „superpotraviny“. Alebo nie? Označujú sa tak potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, ktoré ak zahrniete do svojho jedálnička, pozitívne sa to odzrkadlí na vašom zdraví. Ak chcete získať niektoré špecifické antioxidanty, skúste do svojej stravy zaradiť mliečne výrobky, vajcia, orechy, ryžu a strukoviny. Určite nič nepokazíte ovocím a zeleninou každého druhu. Veď predsa, kto z nás si rád nepochutná na šťavnatých plodoch, ktoré si môžeme aj svojpomocne vypestovať v našich záhradkách?

Rady na záver

Treba si  zapamätať, že detox nie je iba jednorazová záležitosť. Treba dodržiavať zdravý životný štýl a stravovacie návyky, piť dostatok tekutín, obmedziť stres a dopriať si ničím nerušený spánok. Dostatočný príjem antioxidantov je nevyhnutný pre našu zdravú životosprávu, avšak nič netreba preháňať. Užívanie nadmerného množstva antioxidantov napríklad formou doplnkov stravy nám môže v niektorých prípadoch i uškodiť.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2020-03-24T08:58:26+02:0026. marca 2020|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK