Čoskoro vystrieda dlhé zimné obdobie jar, teplé lúče slnka a príjemný vánok. Prichádza čas, kedy by sme mali naše telo očistiť zvnútra a zbaviť sa nahromadených toxínov! Skúsme spoločne urobiť jarnú očistu nášho organizmu pomocou antioxidantov, ktoré určite príjemne osviežia váš jedálniček.

detox tela

Čo sú antioxidanty?

Antioxidanty sú látky, ktoré zabraňujú alebo aspoň oneskorujú poškodenie niektorých typov buniek. Zdroje antioxidantov môžu byť buď prírodné, alebo umelé, vyrobené človekom. Mnoho štúdií poukazuje na to, že strava, ktorá obsahuje veľa ovocia a zeleniny, ktoré sú zdrojom antioxidantov, je zdravá. Antioxidanty totiž pomáhajú neutralizovať voľné radikály v našom tele, a zvyšuje to tak i naše celkové zdravie. Dôležitými sú najmä vitamíny C, E, beta karotén, zinok, koenzým Q-10 a mnohé ďalšie, ktorých kombináciou znásobujeme priaznivý účinok na náš organizmus.

Majú priaznivé účinky?

Ako sme už spomínali, antioxidanty nás chránia pred poškodením našich buniek, ktoré spôsobujú uvoľnené radikály. Chránia nás tak pred vznikom rôznych nádorových ochorení, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zvyšujú celkovú imunitu nášho organizmu. Okrem toho, je vedecky dokázané, že pomáhajú zlepšovať zrak a spomaľujú proces starnutia. Odborníci sa zhodujú, že účinok prírodných antioxidantov, ktoré prijímame z ovocia či zeleniny je výrazne vyšší ako u potravinových doplnkov, ktoré požívame napríklad vo forme vitamínových tabliet.

Aké sú zdroje antioxidantov?

Určite ste sa už stretli s pojmom „