Sladká, chlpatá a guľatá. Presne takto by sa dala definovať broskyňa. Tento poklad starej Perzie, ktorý do Európy priniesol Alexander Veľký, sa vyznačuje výraznou chuťou, príjemnou vôňou a mnohými zdravotnými benefitmi. Viete akými?

broskyne

Znižujú riziko cukrovky

Broskyne majú malý obsah sacharidov a nízky glykemický index, výborne sa hodia pre diabetikov a pomáhajú regulovať správnu úroveň krvného cukru. Aj vďaka tomu znižujú riziko vzniku cukrovky prvého stupňa.

Zlepšujú náladu

O tom, že z každého z nás je lepší človek, keď sa naje vieme všetci, ale to, že broskyne obsahujú látky, ktoré pomáhajú odbúravať stres, zvyšujú produkciu hormónov šťastia vie len málokto. Vďaka kombinácií miacínu, horčíku, selénu a zinku sa viete obrniť proti nepríjemným pocitom a s úsmevom zvládať aj komplikované situácie.

Omladzujú pleť

Množstvo kozmetických prípravkov a krémov má v sebe extrakty z broskýň. Je to vďaka veľkému množstvu vitamínov A a C, ktoré ju pomáhajú hydratovať, zvláčňovať a chrániť pred starnutím. Nie nadarmo sa broskyne označujú ako kráľovské jablká.

broskyne_zdravie

Chránia zrak

Vitamíny A a C spolu karotenoidmi pomáhajú nie len chrániť, ale dokonca zlepšovať zrak! Nie je to teda len o mrkvičke. Účinné látky obsiahnuté v broskyniach znižujú riziko šedého zákalu a poškodenia sietnice, vďaka čomu budú vaše oči stále výkonné a nebude sa vám zhoršovať zrak.

Podporujú zdravé kosti a zuby

Medzi mnohými nutričnými zložkami v broskyniach má svoje miesto aj fosfor. Ten chráni vaše kosti a zuby pred odvápnením a osteoporóze. Preto sa odporúča pravidelná konzumácie broskýň ženám v tehotenstve a po menopauze. Muži nesmúťte, aj vaše kosti a zuby ocenia ak im doprajete prírodný fosfor vo forme sladkých plodov broskýň.

Bojuje proti rakovine

Vďaka veľkému počtu antioxid