“Oslaď si život!” Väčšina ľudí isto pozná tento slogan. Ak si však chcete osladiť vodu, aby chutila lepšie, použijete zvyčajne sirup. Takisto aj do rôznych jedál alebo na zmrzlinu, či koláče. Sirupy okrem toho, že dodajú vášmu nápoju alebo pokrmu lepšiu chuť, obsahujú aj vitamíny či iné koncentráty z ovocia, ovocné šťavy, ktoré priaznivo pôsobia na vaše zdravie.

aronia

Sirup z Arónie

Aróniu pestovali už starovekí Indiáni, pretože má ozdravujúcu silu. Tiež je nazývaná aj jarabina čierna, je opadavý ker príbuzný hruške a obsahuje antokyánové farbivá, vitamíny a minerály, kyselinu listovú, vďaka čomu patrí medzi najvýznamnejšie prírodné antioxidanty. Arónia upravuje činnosť štítnej žľazy, redukuje produkciu jej hormónov, upravuje hladinu cholesterolu a je dobrá na detoxikáciu. Posilňuje taktiež imunitu a zlepšuje pamäť. V tradičnej medicíne je tiež používaná na liečbu rakovinových ochorení.

Už viete, že ochutnať sirup z arónie stojí za to. Ak ste tak ešte neurobili, môžete to čím skôr vyskúšať. Chutný sirup si môžete pripraviť aj sami, potrebujete k tomu iba aróniu, vodu, kyselinu citrónovú a kryštálový cukor. Už iba pustiť sa do toho.

sirup_aronia

Rakytníkový sirup

Rakytník je rozšírený po celom svete. Bežne je pestovaný v Eurázii, na piesočnatých dunách a na pobreží Severného mora. Taktiež sa vyskytuje aj na horských svahoch. Napriek tomu, že je pomerne drahou surovinou, pre ľudské zdravie je neoceniteľným prínosom.

Bobule rakytníka obsahujú vitamín C, A, betakarotén, flavonoidy, antioxidanty, podporujú správne trávenie a normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému. Majú detoxikačné, protizápalové účinky. Sú veľmi obľúbenou a často pestovanou drevinou. V bobuliach sa nachádza vzácny olej, ktorý je v dnešnej dobe stále viac využiteľný.

Na výrobu tohto sirupu je potrebné mať rakytníkové plody, cukor a kyselinu citrónovú. Sirup môžete používať na osladenie vody, čaju alebo ho konzumovať samotný.