Cestoviny – potravina rôznych tvarov a chutí

///Cestoviny – potravina rôznych tvarov a chutí

História cestovín siaha až do dôb pred našim letopočtom. Už v Starovekom Grécku sa koláčové cesto sušilo na slnku, neskôr trhalo na malé kúsky, ktoré sa uvarili. Rimania sa s týmto „vynálezom“ viac pohrali. Cesto nakrájali na rovné pásiky, ktoré nazvali laganon. Môžeme predpokladať, že práve oni boli predchodcovia dnešnej pochúťky, ktorú poznáme ako lasagne. Samotná výroba bola najprv situovaná iba doma. Až neskôr, približne v 17. storočí, začali v Taliansku vznikať prvé továrne, v ktorých sa postupne začali vymýšľať ich rôzne tvary.

Jedna potravina, sto podôb

Základnou „stavebnou jednotkou“ pôvodných cestovín je práve pšeničná múka zmiešaná s vodou a prípadne aj s vajcami. Dnes si však vieme vybrať z nespočetného množstva rôznych druhov. Do úvahy pritom berieme nielen ich výzor, ale aj rôznorodé zloženie. Tak si každý môže vybrať presne podľa svojej chuti. K dispozícii máme viac ako 300 rôznych druhov. Od dlhých, ploských, cez stredne dlhé či krátke až po polievkové, plnené či dokonca iba dekoratívne, dnes je na predajných pultoch dostupné naozaj všetko. 

Čím ďalej, tým viac dbajú Slováci o to, aké potraviny nakupujú. Aj preto podrobne čítajú ich zloženie. Vybrať si môžu z bezvaječných, jednovaječných, dvojvaječných a viacvaječných. Napríklad pre vegánov sú v ponuke práve tie bez živočíšneho obsahu. Bezvaječné cestoviny sa vyrábajú zo špeciálnej múky, tzv. semonily, a sú výživnejšie ako tie z klasickej bielej múky. Práve semonila dodáva cestovinám krásnu žltú farbu, pevnosť a vynikajúcu chuť. Dnes je na výber naozaj z širokej ponuky od klasických pšeničných cez celozrnné a špaldové až po starošpaldové či dokonca ryžové cestoviny. Práve starošpaldová múka vyrobená z nešľachtenej špaldy sa v dnešnej dobe označuje za superpotravinu, ktorá výrazne prospieva nášmu zdraviu. Samotná špalda podporuje hladinu hormónu šťastia a podporuje aj myslenie či koncentráciu. Túto širokú dopĺňajú cestoviny z cíceru, kukurice, hrachu a cukety či červenej šošovice a mrkvy.

Rozne druhy cestovin

Správne skladovanie a príprava

Možno si poviete, že skladovať a pripraviť cestoviny predsa nie je žiadna veda. Avšak aj na tieto potraviny sa vzťahujú pravidlá. Najviac im vyhovuje suché chladnejšie miesto. Najlepšie je ich skladovať vo vzduchotesných nádobách. Vedeli ste však, že dobrým pomocníkom v špajzi je napríklad bobkový list? Jeho rozvešaním zabránime napadnutiu cestovín potravinovými molami. 

A ako ich správne pripraviť? Taliani ich najradšej konzumujú „al dente“, čo v preklade znamená „na zub“. Práve v tejto podobe majú totiž nižší glykemický index. Na dosiahnutie tohto efektu je potrebné ich variť v dostatočnom množstve vody v pomere 1 liter vody na 100 gramov cestovín. Dochutenie je už potom každého individuálna vec. Z Talianska pochádza aj zvyk jesť určitý druh cestovín s konkrétnou omáčkou.  

Či už spaghetti carbonara alebo makové slíže, jedno je isté. Cestoviny sú v tomto uponáhľanom svete veľmi vďačnou potravinou. Vieme z nich rýchlo vyčariť chutné jedlo pre celú rodinu. Aký je váš najobľúbenejší spôsob? Nás najviac oslovili:

Lasagne

Veľké, široké, ploché plátky cestovín so zaoblenými hranami, lasagne sa najviac používajú v jedle s rovnakým názvom. Táto vynikajúca komfortná strava sa skladá z vrstiev cestovín, omáčky, syru a iných náplní.

Spaghetti

Spaghetti alebo aj Anjelské vlasy sú dlhé, tenké, jemné kúsky cestovín. Husté omáčky pre ne môžu byť príliš ťažké, takže ich odporúčame dochutiť smotanovou omáčkou. Alebo ich jednoducho premiešajte roztopeným maslom s bylinkami.

Penne

Tieto stredne veľké, prehĺbené rúrky z cestovín majú hrany vyrezané v diagonále. Penne sa dobre párujú s množstvom druhov omáčok, vrátane omáčok na báze smotany, paradajok alebo mäsa. Snažte sa však udržať konzistenciu omáčok redšiu, aby omáčka vtiekla do dutých cestovín a naplnila ich chuťou.

Fusilli

Tieto malé až stredne veľké, pevne vinuté špirály cestovín sa najlepšie používajú s omáčkami, ktoré môžu preniknúť do týchto záhybčekov. Vynikajúce sú napríklad so smotanovou alebo paradajkovou omáčkou. Taktiež sú vynikajúce keď sa použijú na zapečenie v rúre.

Buon apetito!

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, plné byliniek, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-11-08T19:00:08+02:0023. októbra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK