Cestovná lekarnicka

Cestovná lekárnička má svoje miesto v každej batožine. Potrebujeme ju, či cestujeme na dva dni, alebo na dva týždne. Dôvodom ciest býva práca, ale nepochybne aj oddych a dovolenka. Predpokladajme teda, že na cestu sa vyberáte kvôli oddychu a zábave, takže buďte bez stresu.

 

Cestovná lekárnička: očakávať neočakávané sa nedá

Cestovná lekárnička má byť premyslene zásobená, ale nepribaľujte si do nej obavy. Predovšetkým ak ste poistení, alebo ste sa dokonca pripoistili na cestovateľské zážitky. Patria do nej však všetky bežné lieky a výživové doplnky, aké zvyknete používať doma. Tie vám uľahčia prvé chvíle, či dni počas nepohody, či zvýšenej teploty. Ak však vaše príznaky nepominú je potrebné aj na cestách vyhľadať lekára. Nemaľujme však zbytočne čerta na stenu. Pozrime sa na to, čo by ste nemali zabudnúť a počas roka a doma obvykle nepoužívate.

Zmeny trávenia na cestách

Medzi bežnú súčasť cestovnej lekárničky patria lieky a prírodné doplnky stravy pri zápche, alebo opačnom probléme. Je totiž úplne bežné, že pri cestovaní zmeníme aj stravu, napríklad jeme viac suchej stravy a menej polievok, či šalátov. Ak zároveň podceníme pitný režim, môže nás pár dní potrápiť zápcha. V prvom rade zvýšte pitný režim a príjem vlákniny a zeleniny. Menším deťom pomôže aj jemná masáž bruška a chrbátika. Potraviny s jemne laxatívnym účinkom sú: biele jogurty, jogurty so zeleninou, napr. s uhorkou a lyžičkou olivového oleja. Tiež čerstvé surové ovocie, alebo slivkový kompót. V každom prípade si však pribaľte lieky s laxatívnym účinkom, teda preháňadlá.

Hodiť sa vám však môžu aj lieky na opačný problém, teda hnačku. Tu však tiež pozor, predovšetkým pri menších deťoch. Ak trvá hnačka dlhšie, môže byť v lete príčinou dehydratácie.

Poštípanie hmyzom a komármi

Do cestovnej lekárničky pribaľte aj repelenty, či už kúpené v lekárni, alebo vyrobené doma, podľa tohto návodu – Domáci repelent. Potrebovať budete len základné éterické oleje a niečo na aplikáciu. Zoberte kľudne aj viac, pretože niekto si určite zabudne repelent doma. Ak cestujete s malými deťmi, pribaľte aj jednoduché sieťky na okná, ktoré pripevníte na šnúrke, alebo nalepením.

Cestovná lekárnička by mala byť pripravená na náhle alergie

Počas ciest sa môžete stretnúť s novým druhom potraviny, ovocia, zeleniny, alebo hmyzom, aký sa doma nevyskytuje. Pokiaľ ste v krajinách Európy, obvykle sa nejedná o nič vážne, ale napr. Fenistil, alebo iné antihistaminikum si pribaľte. Ako prvú pomoc tiež využite vlažnú sprchu, obklad zo studenej vody, Levanduľový olej, alebo Tea three olej a kľudový režim.

Úpal

Pri letných hrách, či zábave v mori, alebo v bazéne často zabudneme na silu slniečka. Preto pri následnom prejave úpalu, určite doplňte pitný režim a podávajte chladivé nápoje, akými sú studené Acidko, biely jogurt, alebo jednoducho pripravený chladivý Ayran z Acidka, studenej vody, alebo sódy, štipky soli a chladivej mäty. Ak nemáte rehydratačný roztok, malým deťom ho jednoducho vyrobíte z prevarenej vody a štipky soli. Jedná sa v podstate o fyziologický roztok, ktorý môžete vo vlažnej podobe použiť aj ako nosné kvapky na zdurené sliznice nosa.

Odreniny, drobné rany a úrazy

Pre prípady drobných úrazov na turistike, či pri prechádzkach si pribaľte aj obväz, leukoplast, či náplaste s dezinfekčnou striebornou vrstvou. V lekárni vám ponúknu dokonca aj suché stehy na menšie rany, dezinfekcie a podobne. Nezabudnite tiež na ostatné bežné lieky, aké užívate doma a lieky na teplotu a kašeľ.