Mnoho čistiacich prostriedkov v našich domovoch obsahuje toxické látky, ktoré narúšajú imunitný systém alebo vytvárajú potenciálne zdravotné riziká a znečisťujú životné prostredie. V dnešnom článku vám predstavíme niekoľko spôsobov, ako vieme nahradiť tieto prostriedky za domáce alternatívy, ktoré nájdeme v každej domácnosti.

Jednou z možností je vyrobiť si vlastné čistiace prostriedky, ktoré sú navyše ekologické. Prečítajte si skvelé nápady, ktoré vám pomôžu pri čistení vášho domova bez toxických látok a hlavne zero waste.

Medzi prírodné ingrediencie, ktoré nám pomôžu zbaviť sa špiny patrí sóda bikarbóna, ocot, peroxid vodíka či citrón. Sušená citrónová kôra, levanduľa a esenciálne oleje s čistiacimi vlastnosťami môžu pomôcť ako dezodorant a rozvoňajú celý domov. Oleje, ktoré odporúčame použiť sú eukalyptový, čajovníkový, oreganový alebo levanduľový.

Čo s týmito surovinami dokážeme vyčistiť?

Čistenie dlaždíc

Pomoc pri čistení dlaždíc môžeme nájsť v octe, ktorý je dobrým pomocníkom. Nezabúdajme, že ho musíme zriediť s vodou a éterickými olejmi, ktoré majú tiež antibakteriálne vlastnosti. Nastriekame na dlaždice a zotrime handričkou.

Čistenie umývadla

Nerezové umývadlo vyčistíme s pomocou sódy bikarbóny. Stačí ho posypať a vyčistiť špongiou. Pre lesk umývadla pridáme kvapku mydla. Porcelánové umývadlo takisto ľahko vyčistíme so sódou bikarbónou a peroxidom vodíka

Čistenie mikrovlnnej rúry

Na vyčistenie mikrovlnnej rúry nám pomôže citrón. Nakrájame krúžky citróna do misky, ktorá je vhodná do mikrovlnky a zapnime na 4 minúty. Po uplynutí času ju otvoríme a špongiou zotrieme nečistoty.

Tip k upratovaniu: Pri čistení môžeme využiť handričky zo starých uterákov alebo oblečenia, touto recykláciou pomôžeme prírode. Znovu použiť môžeme aj nádoby na čistiace prostriedky. Nebude sa nám doma kopiť množstvo prázdnych nádob a niektoré domáce prípravky si môžeme pripraviť vopred, takže ušetríme okrem peňazí i čas.