array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Čo je ekologická daň a prečo ju všetci platíme

Domov/Články/Udržateľnosť a ekológia/Čo je ekologická daň a prečo ju všetci platíme

Ekologická daň má viacero funkcii a podôb, prečo by ste ju však mali platiť a aká je jej podstata?

Možno sa vám už stalo, že ste čítali nejaký článok alebo pozerali reportáž, v ktorej bola spomenutá ekologická daň. Ako ju zaplatíte vy, vaše deti, vaše vnúčatá. Z čoho sa ale platí a kto ju vlastne platí? 

Ekologická daň – čo to je? 

Jednoznačná definícia neexistuje, každý zo štátov v Európskej Únii k nej pristupuje inak. Vo všeobecnosti však platí, že ide o zvýhodnenie alebo znevýhodnenie. Medzi výhody patrí úľava od daní pre ekologické spoločnosti. Znevýhodnenie je priamo ekologická daň. 

Okrem toho to môže byť daň zo zemného plynu, elektriny a pevných palív. Jednoducho povedané ide o dane, ktoré sú nejakým spôsobom viazané na životné prostredie. 

Aký význam má ekologická daň 

Následky modernej doby na životné prostredie sú častokrát katastrofálne. Aby sa to aspoň nejako vyrovnalo, vyberajú sa dane, z ktorých sa financuje náprava. Úplne najjednoduchšie to môžu byť napríklad poplatky za zvoz odpadu. 

Ekologická daň môže slúžiť aj na reguláciu správania podnikateľov a firiem. Hlavným cieľom je, aby nemysleli len na zisk, ale aj na dopad svojej činnosti na prírodu. 

Neplatí to len pre veľké subjekty. Príklad by si z toho mal vziať každý človek a uvedomovať si závažnosť svojho neekologického konania. Aj na Slovensku je očividná snaha k zmene. Od začiatku tohto roku sa vymenil starý benzín Super 95 za biologickejší benzín E10. 

Niektorí odborníci si myslia, že zmena nastane až vtedy, keď na ľudí bude tlačiť trh a ceny za produkty a služby. Našťastie je uvedomelých ľudí stále viac – využívajú verejnú dopravu, osvojujú si životný štýl zero waste alebo presedlávajú na rastlinnú stravu. Ak to pôjde týmto štýlom ďalej, možno sa podarí dosiahnuť zrušenie ekologickej dane – už nebude potrebná. 

2020-07-28T11:30:16+02:0022. januára 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Makové vanilkové rožky v sebe spájajú tradičnú klasiku a trochu módnej inovácie. Vďaka jednoduchej príprave môžete do práce v kuchyni...

Mrkvová zmrzlina, smotanová, sladká a farebná. Predstavujeme vám recept, ktorý mrkvu pozdvihne na kráľovnú sladkých maškŕt. Vďaka javorovému...

Tip na rýchle pohostenie. Veľmi jednoduché, veľmi chutné a veľmi chrumkavé zapekané bagety. Suroviny sú jednoduché, ale zapečenie im dodá ten...

Go to Top