Čo je hnutie Zero Waste a prečo sa ním inšpirovať?

///Čo je hnutie Zero Waste a prečo sa ním inšpirovať?

Dnes je ťažké žiť bez toho, aby sme sa zamysleli nad ekológiou. Čo môžme urobiť pre to, aby po nás zostal krajší svet? Nepoužiť igelitovú tašku pri nákupe už nestačí. Inšpiráciou nám môže byť cudzojazyčný pojem “Zero Waste” a jeho zásady, o ktorých sa dočítate v tomto článku.

Čo presnejšie je Zero Waste?

Zero Waste (v preklade “nulové plytvanie”) vzniklo ako odpoveď na prehnane konzumný život, ktorý produkuje ročne stovky ton zbytočného odpadu. Odpadu, ktorému by sme sa ľahko mohli vyvarovať, ak by sme dodržiavali pár jednoduchých princípov. Ak ste sa s pojmom ešte nestretli, nemusíte sa báť, že už si nikdy nič nekúpite a nevyhodíte, ak chcete prírode pomôcť. Na začiatok bude stačiť, ak si prisvojíte niektoré z princípov životného štýlu Zero Waste. 

Zero Waste pyramída

Pomáha nám s rozhodovaním, čo urobiť a ako sa zachovať. Máte napríklad staré tričko, ktoré už nebudete nosiť, pretože vyšlo z módy a chcete si kúpiť nové tričko. Pozrime sa na Zero Waste pyramídu. Najširšia časť reprezentuje, čo by sme mali robiť najčastejšie a naopak, najužšia časť nám hovorí, čo nerobiť takmer vôbec. 

Odmietnite si kúpiť nové tričko 

Tričko, ktoré už nechcete nosiť síce už nie je najmodernejšie, ale stále je pekné a pri ohľaduplnom používaní vám vydrží niekoľko rokov. Rýchla móda je navyše veľmi škodlivá pre životné prostredie.

Zredukujte množstvo tričiek, ktoré si kúpite 

V obchode je akcia na tričká a chcete to využiť. Naozaj ale potrebujete toľko tričiek? Budete ich nosiť, alebo ich chcete len preto, že sú lacnejšie? Ak však naozaj chcete nové tričko, skúste sekáče

Oprav a znovu využi

Tričko sa vám už roztrhlo alebo je na ňom fľak. Jeho finálnou destináciou nemusí byť smetisko. S trochou kreativity ho môžete transformovať na nový kus odevu. Možno spojíte dve staré tričká a získate originálny kúsok do šatníku. 

Recykluj 

Kus látky, ktorý bol kedysi tričkom už nosiť nemôžete. Stále vám však dobre poslúži. Ako? Napríklad ako obyčajná handra na umývanie podlahy. 

Kompostuj 

Ak je to možné, všetko, čo sa dá, kompostujte. Nie vždy to pôjde, ale lepšie, ako niečo vyhodiť úplne.
Odpadkový kôš je konečná zastávka, z ktorej nie je návratu. Ak ste však na ceste dokázali zredukovať čo najväčšie množstvo odpadu, robíte správnu vec. 

Príklad trička na celý život

Oblečenie je len jedným aspektom nášho života. Zero Waste pyramídu je potrebné uplatňovať na všetko – jedlo, kozmetiku, elektroniku, náradie a iné. Ak by vás zaujímali tipy a triky, ako na bezodpadový život, prečítajte si tento článok.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

2019-11-08T19:19:55+02:0002. septembra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK