Čo jesť s intoleranciou na laktózu?

///Čo jesť s intoleranciou na laktózu?

Možno si niekto všimol, že čím sme starší, tým horšie reagujeme na mlieko a výrobky z neho. U niekoho to vyústi až do intolerancie na laktózu.

Mnohí z nás si len ťažko vedia predstaviť deň bez kávy s mliekom, jogurtu, syru alebo masla. Pre ľudí, ktorí ťažko znášajú laktózu je to denná realita. S trochou kreativity ale dokážu jesť takmer identické veci ako ostatní.

Rastlinné mlieko

Existuje ich niekoľko druhov. Ak vám teda nebude nejaké chutiť, jednoducho skúsite iné a nájdete si vlastnú alternatívu. Na výber máte napríklad z mandľového, kešu, makového, sójového, kokosového mlieka

Je síce trošku drahšie ako kravské mlieko, ale je vhodné aj pre vegánov a milovníkov rastlinnej stravy. Výhodou je, že si ho môžete pripraviť doma. Stačí vám len základ podľa vašej chuti, mixér, voda a sitko. 

Môžete ho piť surové, alebo ho použiť pri varení.

Zrelý syr

Čerstvý syr obsahuje približne 11 miligramov laktózy na 240 mililitrov mlieka. Zrelý syr obsahuje menej než 2 miligramy. To znamená, že napríklad prezretý čedar bude omnoho prijateľnejší pre osobu háklivú na laktózu, než čerstvá mozzarela. 

Treba si samozrejme dať pozor, mliečne bielkoviny sú v zrelých syroch stále prítomné, len v menšom počte. Ak vám nerobia problém, môžete ich dávať na pizzu, cestoviny a iné jedlá.

Sorbet

Kto by cez leto odolal kopčeku studenej zmrzliny? Ľudia s intoleranciou na laktózu. Dnes sa už nemusíte obmedzovať na drahé bezlaktózové zmrzliny, stačí siahnuť po sorbete, ovocnej zmrzline. Stáva sa stále populárnejšou a je vysoká šanca, že ju nájdete aj v lokálnom zmrzlinovom stánku. 

Má úplne minimálny obsah laktózy, často je zložená len z ovocia. Takže nejde len o bezlaktózovú, ale aj veľmi zdravú pochúťku.

Jogurt s aktívnymi kultúrami

Ani tu sa laktóze nevyhnete, ale lepšie ako nič. Aktívne kultúry baktérii v niektorých jogurtoch rozkladajú laktózu, vďaka čomu budete po jeho zjedení pociťovať menšie problémy s trávením.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

2020-01-13T14:54:07+02:0004. septembra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK