Čo sú probiotiká a prečo sú pre nás prospešné

///Čo sú probiotiká a prečo sú pre nás prospešné

Antibiotiká poznáte všetci veľmi dobre. Čo sú však probiotiká? Pre viac informácii o tom, prečo sú pre vás dobré si prečítajte náš článok.

Čo vlastne sú probiotiká? 

Veľmi jednoducho. Probiotiká sú baktérie, ktoré žijú vo vašom organizme, prevažne v črevách. Nenechajte sa však pomýliť ich názvom. Probiotické baktérie nie sú zlé, práve naopak. Sú pre vás prospešné a pomáhajú vám s trávením a udržiavaním správnej črevnej mikroflóry. 

Do tela ich dostanete jedením niektorých druhov jedál alebo doplnkami stravy. Bohaté na probiotiká sú napríklad jogurty alebo kvasené jedlá ako kapusta.

Prečo na probiotiká nezabúdať 

Dobré baktérie sú pre vás veľmi dôležité a mali by byť súčasťou každého zdravého a vyváženého jedálnička. Špeciálnu pozornosť by ste im mali venovať najmä v dobe, keď užívate antibiotiká. Antibiotiká zabíjajú nielen “zlé” baktérie, ale aj tie “dobré”, teda probiotiká. V čase choroby preto dbajte o to, aby bolo vaše vnútorné prostredie vyvážené a aby ste sa uzdravili čo najskôr.

Zdravotné výhody probiotík

Okrem očividných zdravotných výhod s trávením ponúkajú aj množstvo iných:

  • znižuje krvný tlak
  • znižuje hladinu cholesterolu
  • zlepšuje pleť 
  • posilňuje imunitu

To však stále nie je všetko. Probiotiká môžu pomôcť aj k chudnutiu. To, akú mikroflóru máte v žalúdku a v zažívacom trakte má vplyv aj na to, ako vyzeráte a akú máte hmotnosť. Probiotikum lactobacillus pomohol obéznym ľuďom schudnúť v oblasti brucha za obdobie 12 týždňov. Nebolo to však trvalé, pretože v krátkej dobe po dobratí probiotík váhu nabrali zase späť. 

Dá sa tým ale inšpirovať a probiotiká zakomponovať do stravy tak, ako boli výsledky udržateľné a bez jojo-efektu.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2020-02-10T16:05:06+02:0015. februára 2020|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK