Čo znamená „rafinovaná potravina?“

///Čo znamená „rafinovaná potravina?“

S pojmom “rafinovaný” sa stretávate takmer na každom kroku. Rafinované toto, rafinované tamto. Viete ale, aká potravina je vlastne rafinovaná?

Vymedzenie základných pojmov 

Aby ste rozumeli, kedy je potravina rafinovaná, mali by ste vedieť aj iné pojmy: bio potravina  a spracovaná potravina. Všetky slová spolu súvisia. Nebojte sa, vysvetlíme. Bio potravina je napríklad hnedá ryža. Je nespracovaná, stále obsahuje veľké množstvo živín a vlákniny, teda je pre vás zrejme najlepšia. 

Následne môže byť hnedá ryža spracovaná. Pomletá na múku, uvarená alebo rozmixovaná. Stále obsahuje väčšiu časť pôvodných živín. 

Nakoniec sa rafinovaním z hnedej ryže stáva klasická biela ryža. Z každého zrnka ryže sa odstránila vrchná vrstva, ktorá obsahuje to najlepšie. “Rafinovanie” v jednoduchosti znamená “čistenie”, takže každá rafinovaná potravina, na ktorú narazíte, je od niečoho očistená. Nemusí ísť len o ryžu, ale aj o pšenicu, cukor, obilie alebo olej…

Kde všade rafinované potraviny nájdeme? 

Je vysoká šanca, že ste sa dnes s rafinovanou potravinou už stretli. Či už ste mali na raňajky rožok s margarínom, kávu s cukrom, cereálie alebo müseli tyčinku, zjedli ste rafinovanú potravinu. Všetko, čo je sladené bielym cukrom je rafinované, rovnako ako margaríny, pomazánky s margarínom, niektoré oleje (napríklad zeleninový), čipsy, pečivo z bielej múky, … Výrobcovia používajú rafinované zložky, aby predĺžili trvácnosť potravín a aby boli chutnejšie. 

Prečo sú pre vás rafinované jedlá zlé 

Hneď prvým dôvodom je ich nízka nutričná hodnota. Rafinované potraviny obsahuju málo vlákniny, vitamínov a stopových prvkov. Často sú naopak plné cukru a soli, čo vašemu telu určite neprospieva. Ich častým konzumovaním môžete zvýšiť hladinu sodíka a cukru v krvi, zvýšiť si LDL cholesterol alebo aj jednoducho pribrať. 

Preto by ste si mali dať pozor na to, čo jete. Nemusíte sa im úplne vyhnúť, ale skúste ich nahradiť jedlom, ktoré nie je rafinované a je spracované iba minimálne. Zaraďte do svojho jedálnička viacej ovocia, zeleniny, celozrnných potravín. 

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-12-16T16:07:56+02:0017. decembra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK