array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Cuketa, zelený zázrak z našej záhrady

Domov/Články/Zdravá životospráva/Cuketa, zelený zázrak z našej záhrady

Hoci väčšina ju považuje za zeleninu, z botanického hľadiska je to ovocie. To však nič nemení na jej skvelej chuti a zdravotné benefity, ktoré plynú z jej konzúmacie.

cuketa

Bohatá na živiny

Niet sa prečo čudovať, že si cuketa získala takú popularitu medzi športovcami. Obsahuje len málo kalórií, ale za to veľa minerálov, vitamínov a ďalších prvkov. Medzi nimi spomenieme hlavne vitamín A, B6, C, K, horčík, draslík, mangán a mnohé iné.

Zásoba antioxidantov

Cuketa v sebe skrýva množstvo prospešných antioxidantov zvaných karoténoidy. Je to najmä luteín, zeaxantín a betakarotén. Účinky týchto látok pomáhajú chrániť zrak, kožu a sú výraznou pomocou v boji proti rakovine.

Podporuje trávenie

Vďaka vysokému obsahu vlákniny a vody podporuje tráviace procesy a zabraňuje vzniku zápchy. Navyše pri trávení vznikajú prospešné baktérie, ktoré udržujú zdravú črevnú mikroflóru a posilňujú bunkové steny v črevách.

Cuketa, zelený zázrak

Znižuje krvný cukor

Nízky obsah sacharidov v cukete pomáha regulovať hladinu krvného cukru a inzulínu. To je najprospešnejšie pre pacientov trpiacich cukrovkou. Cuketa môže nahradiť cestoviny a prílohy k jedlám, keďže sa dá nastrúhať na tenké plátky, čím uľahčí cukrovkárom stravovanie a nemusia siahať po liekoch.

Chráni srdce

Množstvo vlákniny v cukete pomáha pri prevencií pred srdcovými ochoreniami. Cuketa navyše obsahuje pektín a množstvo draslíku, ktoré účinne znižuje cholesterol a krvný tlak, čím zabraňuje infarktu.

Má všestranné využitie

Veľa vegetariánov využíva cuketu ako účinnú náhradu mäsa. Keďže existuje množstvo spôsobov jej úpravy, nemusíte sa báť, že ju budete jesť stále v rovnakej forme. Môžete si ju grilovať, restovať, vyprážať, piecť, pripraviť si chutné placky, omáčku alebo šalát.

2020-07-28T10:03:00+02:0029. júla 2020|Zdravá životospráva|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Sviečková na smotane je nepochybne jedným z národných pokladov z kuchyne našich českých susedov. A podobne aj u nás je veľmi obľúbeným sviatočným...

Príroda a záhrada nám ponúkajú dary, ktoré by bola škoda nevyužiť. Z byliniek, ktoré sa v lete rozrastajú a podmanivo voňajú vyskúšajte...

Aj vy ste ani len netušili, že tekvica sa dá spracovať do lákavejšej podoby ako len do prívarku? Najmä sladké druhy tekvice, ako je maslová,...

Go to Top