array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Dopady odlesňovania na našu planétu

Domov/Články/Udržateľnosť a ekológia/Dopady odlesňovania na našu planétu

Pod odlesňovaním sa rozumie trvalé odstraňovanie stojacich lesov. Viete, aké katastrofálne následky má odlesňovanie na planétu?

 

Čo je odlesňovanie? 

Ako je spomenuté už v úvode, odlesňovanie je trvalé a môže mať rôzne príčiny. Ľudia sa môžu lesov zbavovať kvôli pôde, ktorá im môže slúžiť na poľnohospodárske účely alebo ako plocha na stavanie. Zvyšujúce množstvo populácie vyžaduje viac priestoru na život. Je to však na úkor prírody. 

Nie za všetko môže iba človek. Odlesňovanie môže mať aj prírodnú príčinu. Napríklad záplavy alebo požiare, ktoré vznikli samovoľne. 

Prečo sú lesy dôležité

Stromy produkujú kyslík a pohlcujú oxid uhličitý. Bez nich by naša planéta vyzerala úplne inak a neboli by sme tu možno ani my. Lesy zaberajú až 30% zemského povrchu a sú domovom pre zvieratá a ľudí. Až 20% kyslíka je produkovaného v Amazonskom dažďovom pralese. 

Lesy navyše zabraňujú zosuvom pôdy a zmierňujú klimatické zmeny. 

Drtivé následky odlesňovania

Lesy sú domovom rôznym druhom zvierat a rastlín. Bez úkrytu a prirodzeného prostredia je pravdepodobné, že mnohé vyhynú. Bez lesov by sa zhoršila aj klíma. Skleníkové plyny by nemalo čo pohlcovať a teplotné zmeny medzi dňom a nocou by boli podobné tým na púštiach. 

Ovplyvnila by sa i regulácia vody v atmosfére. Menej stromov by znamenalo menej cirkulácie, suchší vzduch a menej zrážok. Bolo by omnoho zložitejšie následne niečo vypestovať. S tým sa spája aj pôda, ktorá je vďaka stromom plná živín a je veľmi úrodná. Následné zalesňovanie by potom bolo zložité, ak nie nemožné. 

Čísla, z ktorých ide mráz po chrbte

Odborníci predpokladajú, že o 100 rokov už nebude na Zemi žiaden dažďový prales. Stane sa tak v prípade, že sa v ťažbe dreva bude pokračovať takým istým tempom a nič sa nezmení. Každú minútu sa vyťaží približne 100 kilometrov štvorcových lesa. 

Týmto tempom môže vyhynúť až 28 000 druhov živočíchov a rastlín do konca roku 2050. 

2020-07-28T11:37:36+02:0015. januára 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Ako stvorené na večerné posedenie k poháru vínaPostupV miske premiešame nastrúhaný parmezán, lučinu a majonézu, pridáme najemno nasekanú cibuľu,...

Fajitas  – zmes korenia, ktoré si môžete kúpiť alebo namiešať sami po 1 ČL soľ, mletá červená paprika, vločky chilli a cukor, 1/2 ČL...

Čokoládový koláč bez múky je zložený len z 5 ingrediencií. Chutí naozaj skvelo a navyše je vhodný aj pre ľudí, ktorí majú problém s lepkom,...

Go to Top