array(5) {
 ["main_navigation"]=>
 string(15) "Main Navigation"
 ["top_navigation"]=>
 string(14) "Top Navigation"
 ["mobile_navigation"]=>
 string(17) "Mobile Navigation"
 ["404_pages"]=>
 string(16) "404 Useful Pages"
 ["sticky_navigation"]=>
 string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Ekologické bielenie zubov? Na čierne uhlie zabudnite!

Domov/Články/Udržateľnosť a ekológia/Ekologické bielenie zubov? Na čierne uhlie zabudnite!

Biely žiarivý úsmev je niečo, po čom túži takmer každý jeden z nás. Niekedy ale siahame po úplne krajných riešeniach bez toho, aby sme si overili, či je to pre nás bezpečné- napríklad bielenie zubov čiernym uhlím.

Čo je čierne uhlie a akú spojitosť má s bielením zubov 

Čierne uhlie, známe tiež aj ako aktívne alebo živočíšne uhlie, si mnohí z vás pamätajú z detských čias ako všeholiek na žalúdočné problémy. Nech už ste zjedli čokolvek alebo dostali nepríjemnú virózu, čierne uhlie prišlo a zachránilo deň. 

Ako si ale niekto mohol jeho pozitívne účinky na tráviaci trakt spojiť s bielením zubov? To s istotou nevieme povedať, ale pred rokom sa začalo čierne uhlie vo veľkom používať na domáce bielenie zubov. Dnes si môžete kúpiť špeciálne zubné pasty s čiernym uhlím, aby ste ho nemuseli drviť doma. 

Funguje také bielenie zubov a je pre nás vhodné?

Na mnohých stránkach a videách sa dozviete, že čistiť si zuby čiernym uhlím stačí párkrát do týždňa a rozdeľ uvidíte takmer hneď. Nuž, je to pravda. Po použití rozdrveného čierneho uhlia budú vaše zuby belšie, ale určite nie zdravšie. 

Čierne uhlie ako také nemá bieliace účinky. Funguje skôr ako “šmirgeľ”, ktorý vyhladzuje zubnú sklovinu a tým narúša jej integritu. Okrem bielych zubov teda budete mať aj poškodenú sklovinu.

Čo teda použiť? 

Ak chcete mať belšie zuby a nechcete to dosiahnuť žiadnymi dráždivými procedúrami, existuje niekoľko možností. 

 • Vyplachovanie olejom

Ide o veľmi starú metódu bielenia zubov, ktorá je pre nás úplne bezpečná a môžeme ju robiť denne. Stačí vám akýkoľvek olej (olivový, slnečnicový, jojobový,…), použiť môžete i kokosový olej. Stačí vám jedna čajová lyžička oleju a približne 15 minút. 

 • Peroxid vodíka

Narozdiel od čierneho uhlia, peroxid vodíka je prirodzeným bielidlom. Nachádza sa vo veľkom množstve bieliacich zubných pást, ibaže vo vyššej koncentrácii. Ak by ste si doma chceli čistiť zuby vysoko-koncentrovaným peroxidom vodíka, nemuselo by to mať pre vaše zuby a ústnu dutinu najlepšie následky. Najideálnejšia koncentrácia je medzi 1,5% a 3%.

 • Jahody

Stačí vám jedna čerstvá jahoda a trocha sódy bikarbóny. Rozdrvte jahodu, zmiešajte so sódou bikarbónou a umyte si ňou zuby. Bolo dokázané, že použitie bieliacej zubnej pasty je omnoho účinnejšie, ale ak sa jej z akéhokoľvek dôvodu vyhýbate, trik s jahodou určite stojí za vyskúšanie. Dajte si ale pozor na nadmerné používanie tejto metódy bielenia zubov, pretože môže poškodiť vašu sklovinu.  

 • Prevencia 

Najlepším riešením vždy zostane prevencia. Vyhnite sa jedlám, nápojom a aktivitám, ktoré na vašich zuboch zanechávajú škvrny. Ide napríklad o fajčenie, pitie kávy, pitie sladených limonád. Nezanedbávajte ani pravidelné a poriadne čistenie zubov. 

2020-07-28T12:11:10+02:0009. novembra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Jarná cibuľka je jednou z prvých plodín, ktoré zberáme po zime zo záhradky. Sladučká a chrumkavá je určite najlepšia s maslovým chlebom....

Údené a chrenová omáčka s knedľou je taký stále populárny „gastro evergreen“. Retro je dnes proste „in“ a kombinácia...

Uveríte nám, ak vám povieme, že tieto chutné jarné orechové rezy máte pripravené za menej ako 20 minút? Potom už len trpezlivo počkať, kým...

Go to Top