ekologicke hygienicke pomocky

Ekologické hygienické pomôcky patria k téme trvalá udržateľnosť. Čo si predstavujete pod týmto pojmom? Je to spôsob života, ktorým sa snažíme o uvedomelý výber pri spotrebe. Spotrebný materiál vyberáme premyslene. Môžeme sa riadiť heslom 3xRe. Reduce – redukuj, Reuse – použi znovu, Recycle – zrecykluj. Pomôžeme tak vlastnej peňaženke, ale aj prírode.

Ekologické hygienické pomôcky

Alternatívy k bežne používaným pomôckam existujú na každodenné použitie. Ich základom je, že sú vyrábané z prírodných, recyklovaných, prípadne kompostovateľných materiálov, prípadne sú znovupoužiteľné.

Ekologické Odličovanie

Odličovacie tampóny: Pre našu krásu nemusí naša planéta trpieť. Odličovacie vatové tampóny, ktorých nejedna žena počas roka spotrebuje slušné množstvo, sa dajú nahradiť ekologickejšou alternatívou. A tou sú látkové tampóny, ktoré sa dajú po použití ľahko vyprať a potom znovu použiť. Vyrábajú sa z eko bavlny alebo bambusu, sú príjemné na dotyk a účel odličovania splnia rovnako dobre ako jednorazové vatové tampóny.

Vatové tyčinky: Vatové tyčinky na čistenie uší, nosa, na odličovanie sa donedávna vyrábali z plastu. Našťastie sa najnovšie vyrábajú z materiálov ako recyklovaný papier a bavlna a tým pádom sa minimalizuje ich negatívny dopad na prírodu. Domáci peeling, či pleťové masky sú tiež šetrnejšie k našej pokožke aj k prírode.

Menštruácia

Spotreba jednorazových vložiek a tampónov je na jednu ženu počas jej života okolo 15 tis. – 20 tis. kusov. Toto množstvo končí na skládkach odpadu a v spaľovniach. Je však viacero spôsobov, ako množstvo hygienického odpadu zredukovať.

Menštruačné kalíšky: v rámci dámskej hygieny sa v poslednej dobe do popredia dostávajú menštruačné kalíšky, ktoré sú takmer bezodpadovou metódou riešenia menštruácie. V neposlednom rade šetria peniaze za klasické hygienické vložky a tampóny, ktoré mesačne kupujeme.

Ďalšou možnosťou je prejsť na menštruačné vložky alebo „intímky“ vyrobené z bavlny alebo priamo vložky látkové. Najmä tie látkové sú viacnásobne použiteľné. Po použití sa operú a používajú sa znova. Vydržia niekoľko rokov, je teda zrejmé, ako výrazne vedia pomôcť znížiť odpad a zároveň aj výdavky.

Ekologické hygienické pomôcky v kúpeľni a kuchyni

Papierovým utierkam a vreckovkám nemožno uprieť praktickú stránku. Sú vždy po ruke, sú cenovo dostupné a povedzme si otvorene, zvykli sme si na ne. Máme papierové vreckovky na smrkanie, na odličovanie, v kuchyni papierové kuchynské utierky a pod.

Pamätáte sa, keď tento typ produktu nebol tak dostupný? Vreckovky boli látkové a prateľné. Kuchynské utierky bavlnené a prateľné. A fungovalo to. Skúsme si dať jeden týždeň v mesiaci bez papierových vreckoviek a utierok. Už len tento malý krok nám môže ukázať alternatívu, ako znížiť spotrebu jednorazových pomôcok. Tiež sa zdá, že úprava sprchovania môže byť tiež veľkým krokom k ekológii. Nemusí to byť vždy sprchovací domáci wellness 🙂