Znižovanie množstva odpadu je dôležitým krokom k ochrane životného prostredia a šetreniu zdrojov. Na jedného Slováka pripadá ročne vyše 400 kilogramov odpadkov. Toto hrozné číslo je možné redukovať aj vďaka fenoménu Zero Waste (Nulový odpad).

ekologia a zero waste

Tento fenomén sa riadi 5 základnými pravidlami, vďaka ktorým je možné znížiť produkciu odpadu. Hoci dosiahnuť nulový odpad trošku sci-fi, pokúsiť sa ho minimalizovať je správne a prospešné.

Odmietni čo nepotrebuješ

Viete si predstaviť koľko ton papiera sa zbytočne vyhadzuje kvôli reklamným letákom, novinám a ďalšej papierovej reklame? Vďaka elektronizácií tomu vieme povedať NIE! Reklamné reťazce tiež ponúkajú možnosť zakúpiť si ekologické tašky, ktoré by mali nahradiť jednorázové igelitky.

Zredukuj to čo skutočne potrebuješ

Konzumný spôsob života nás tlačí do vlastníctva veľkého množstva nepotrebných vecí. Ak niečo súrne potrebujeme, zvážme či to naozaj v budúcnosti využijeme a nestačí si danú vec požičať. Taktiež nepotrebujeme každý rok vymieňať šatník alebo kupovať nový mobil.

zero waste a udrzatelnost

Oprav a použi znova

Doba domácich kutilov sa pomaly, ale isto vytráca. Ľudia si zvykli opotrebované veci vyhodiť a kúpiť nové. Nie je to však nevyhnutné. Množstvo produktov sa dá opraviť, alebo využiť inak. Skládky odpadov, ktoré sa týčia za dedinami a mestami ako malé hory zaťažujú environment a okolitej prírode tiež nepridávajú na kráse.

Recykluj

Hodiť plastovú fľašu do kontajnera na komunálny odpad nie je veľmi správne. Naučme seba aj svojich blízkych správne separovať odpad. Pokiaľ nevieme poškodenú vec využiť inak, postarajme sa o to, aby vzniknutý odpad skončil na správnom mieste.

Kompostuj

Približne ¼ odpadu každej domácnosti tvorí biologicky rozložiteľný odpad. Na záhradách je možné zriadiť si kompostovisko, kde by mohli končiť zbytky z kuchyne, šupky a listy z ovocia a zeleniny. V mestách sa čím ďalej tým viac rozmáha iniciatíva o vytvorenie komunitných kompostovísk, kde sa môžu obyvatelia ekologicky zbavovať bio-odpadu.