Fungujú nárazové diéty?

///Fungujú nárazové diéty?

Nárazová diéta pomáha pri rýchlom chudnutí. Možno sa blíži svadba, dovolenka, stužková, … Je však pre naše telo tento spôsob stravy zdravý?

Čo je vlastne nárazová diéta?

“Schudnite 10 kíl za 10 dní!”, “S týmto trikom sa zbavíte 15 kíl za mesiac!” a mnoho ďalších lákavých tvrdení, ktoré obsahujú vysoké číslo, nízky počet dní a množstvo výkričníkov. Ich cieľom je drasticky znížiť množstvo prijatých kalórií, čím vznikne kalorický deficit- prijatých kalórií je menej než spálených a telo začne používať zásoby. Je to bežný postup pri chudnutí ako takom, nielen tom drastickom.

Nárazové diéty si však často vyžadujú postenie, obmedzovanie sa na jeden druh jedla (ryža, kapusta, banán, jablko, …) a okrem kalórií strácate aj vitamíny, živiny, tuky, bielkovny a všetko, čo potrebujete na život.

Sú bezpečné?

Z krátkodobého hľadiska ako forma pôstu ešte áno. Z dlhodobého rozhodne nie. Medzi možné zdravotné riziká patrí:

  • žlčové kamene 
  • dehydratácia
  • podvýživa
  • bolesti hlavy
  • závrate
  • vypadávanie vlasov 
  • a iné

Okrem fyzických následkov treba spomenúť aj možné psychické problémy, napríklad depresie, úzkosť a zlá nálada. Nedostatok sacharidov môže dokonca viesť k zhoršeniu nálady.

Odpoveď na základnú otázku – fungujú nárazové diéty?

Ak je vašim cieľom schudnúť, potom áno. Nie je to však zdravé a ani udržateľné. Po schudnutí sa navyše takmer na 100% objaví jojo efekt.

Nárazová diéta s vysokým kalorickým deficitom je vhodná najmä pre obézne osoby, ktoré zvažujú operáciu na redukciu váhy. Ich progres ale kontroluje doktor, ktorý vie, ako telo funguje a čo potrebuje na to, aby bolo zdravé.

Inak sa však nárazovým diétam snažte vyhnúť. Skúste zmeniť svoju životosprávu, pridať do nej viac pohybu, ovocia, zeleniny a orechov.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-11-08T19:04:53+02:0003. októbra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK