Nárazová diéta pomáha pri rýchlom chudnutí. Možno sa blíži svadba, dovolenka, stužková, … Je však pre naše telo tento spôsob stravy zdravý?

Čo je vlastne nárazová diéta?

“Schudnite 10 kíl za 10 dní!”, “S týmto trikom sa zbavíte 15 kíl za mesiac!” a mnoho ďalších lákavých tvrdení, ktoré obsahujú vysoké číslo, nízky počet dní a množstvo výkričníkov. Ich cieľom je drasticky znížiť množstvo prijatých kalórií, čím vznikne kalorický deficit- prijatých kalórií je menej než spálených a telo začne používať zásoby. Je to bežný postup pri chudnutí ako takom, nielen tom drastickom.

Nárazové diéty si však často vyžadujú postenie, obmedzovanie sa na jeden druh jedla (ryža, kapusta, banán, jablko, …) a okrem kalórií strácate aj vitamíny, živiny, tuky, bielkovny a všetko, čo potrebujete na život.

Sú bezpečné?

Z krátkodobého hľadiska ako forma pôstu ešte áno. Z dlhodobého rozhodne nie. Medzi možné zdravotné riziká patrí:

  • žlčové kamene 
  • dehydratácia
  • podvýživa
  • bolesti hlavy
  • závrate
  • vypadávanie vlasov 
  • a iné

Okrem fyzických následkov treba spomenúť aj možné psychické problémy, napríklad depresie, úzkosť a zlá nálada. Nedostatok sacharidov môže dokonca viesť k zhoršeniu nálady.

Odpoveď na základnú otázku – fungujú nárazové diéty?

Ak je vašim cieľom schudnúť, potom áno. Nie je to však zdravé a ani udržateľné. Po schudnutí sa navyše takmer na 100% objaví jojo efekt.

Nárazová diéta s vysokým kalorickým deficitom je vhodná najmä pre obézne osoby, ktoré zvažujú operáciu na redukciu váhy. Ich progres ale kontroluje doktor, ktorý vie, ako telo funguje a čo potrebuje na to, aby bolo zdravé.

Inak sa však nárazovým diétam snažte vyhnúť. Skúste zmeniť svoju životosprávu, pridať do nej viac pohybu, ovocia, zeleniny a orechov.