array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Hrach a jeho priaznivé účinky na naše zdravie

Domov/Články/Zdravá životospráva/Hrach a jeho priaznivé účinky na naše zdravie

Hrášok je takou prirodzenou súčasťou našej stravy, že mu takmer nevenujeme pozornosť. Vedeli ste však, aké benefity plynú z jeho konzumácie?

hrasok_zdravie

Trávenie

Tieto malé zelené guličky robia hotové zázraky v našom tráviacom trakte. Vďaka vysokému obsahu vlákniny a vitamínov C, K a kyseliny listovej je naša črevná mikroflóra udržiavaná zdravá a zabraňuje vzniku tráviacich ťažkostí.

Zásobuje železom

Hrášok je vynikajúcim zdrojom železa. To pomáha hlavne v boji proti únave a chudokrvnosti. Je odporúčaný najmä pre ženy, ktoré sú najčastejšie postihované týmto problémom. Navyše vyšší obsah železa nám dodáva pocit sily a energie. Niet divu, že Janko Hraško narástol a zosilnel vďaka hrachu.

Podporuje imunitu

Vďaka vitamínu C posilňuje hrášok tvorbu obranných látok a podporuje našu imunitu. Navyše konzumáciou hrachu dostávame do tela prospešné baktérie, ktoré zabraňujú tvorbe rakoviny žalúdka.

Dobrý pre oči

Ak chcete mať zdravý zrak, určite nevyhŕňajte hrášok na okraj taniera. Je totižto zabalený v betakaroténovom pigmente luteíne. Ten prospieva ochrane očí a redukuje riziko zhoršenia zraku v starobe. Podľa niektorých štúdií dokonca zlepšuje videnie.

hrach_zdravie

Chráni srdce

Inzulín obsiahnutý v hrášku pomáha udržiavať správnu hladinu cukru v krvi. Taktiež znižuje riziko srdcovo cievnych ochorení a infarktu. Ak ste doteraz nezahrnuli hrášok do svojho jedálnička, je najvyšší čas.

Pomáha chudnúť

Hrášok obsahuje malé množstvo kalórií, vďaka čomu sa perfektne hodí do vášho diétneho jedálnička. Navyše vďaka vláknine vás zasýti a spôsobí vám pocit plnosti a sýtosti, takže nebudete mať chuť na ďalšie jedlo.

Omladzuje pleť

Vitamín C je kľúčovou zložkou pre tvorbu kolagénu. Ten má za následok, že naša pokožka je odolnejšia voči vonkajším škodlivinám. Navyše pomáha hydratovať pleť a má omladzujúci efekt.

2020-07-28T10:13:44+02:0012. júla 2020|Zdravá životospráva|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Cisársky trhanec je dezert, na ktorom si pochutnávali na cisárskom dvore Franza Jozefa I. a je dokonca zapísaný v „Zbierke receptov“ arcivojvodkyne...

Rybacie karí je to správne jedlo v akomkoľvek období. Ale obzvlášť v zime nás svojou korenistou chuťou a vôňou zohreje a ryby dodajú minerálne...

Uveríte nám, ak vám povieme, že tieto chutné jarné orechové rezy máte pripravené za menej ako 20 minút? Potom už len trpezlivo počkať, kým...

Go to Top