Huby – zdravé, chutné, špecifické

///Huby – zdravé, chutné, špecifické

Jedlé huby sú obľúbenou súčasťou mnohých kuchýň. Sú dostupné, rôznorodé a ponúkajú plnú chuť bez výčitiek. Prečítajte si, prečo sú pre nás dobré, na čo si pri ich kúpe dať pozor a omnoho viac.

Čo sú vlastne huby zač? 

Pri otázke, čo sú huby, sa mnohí poriadne zamyslia. V minulosti boli huby definované ako rastliny, ale to mnohé štúdie najmä zo začiatku 21. storočia vyvrátili. 

Neustále sa vo vedeckých kruhoch polemizuje, k čomu majú huby najbližšie. Aj keď nesú podobné znaky s rastlinami, majú toho viac spoločné práve so živočíchmi. Nie sú schopné fotosyntézy, potravu získavajú paraziticky alebo pomocou symbiózy. 

Ďalším tvrdením, s ktorým ste sa pravdepodobne stretli je, že hríby majú svoju vlastnú kategóriu, do ktorej sa radia. 

Prečo by ste mali jesť huby aj vy 

Vždy záleží od toho, s akým druhom huby práve pracujete. Všeobecne ale platí, že hríby sú bez tukov, majú nízke množstvo kalórii a sodíka a nenájdete v nich ani cholesterol. A napriek tomu sa z nich skvele najete a sú výborným zdrojom živín, napríklad B vitamínov, stopových prvkov potrebných na správne fungovanie vnútorných orgánov alebo vlákniny. 

Huby z lesa alebo z obchodu? 

Prechádzka lesom a zbieranie húb znie pre mnohých ľudí ako úplná idylka. Čerstvý vzduch, pokojná atmosféra a zopár krásnych dubákov. Ak však nepatríte medzi nadšených a skúsených hubárov, hľadanie húb v prírode by pre vás nemusel byť až tak príjemný zážitok. Netreba však mať hlavu v smútku, pre vás je tu stále možnosť kúpiť si hríby v obchode. 

Ako ale rozpoznať, ktoré hríby sú dobré a ktorým sa radšej vyhnúť? Ak môžete, určite skúste hríb chytiť. Nemal by byť na dotyk mäkký, vlhký a určite by nemal byť pokrytý plesňou. 

Nech už máte huby z obchodu alebo z prechádzky lesom, skladujte ich v papierovej taške v chladničke maximálne päť dní a pred varením ich očistite od hliny a umyte pod prúdom čistej vody. 

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2020-01-16T17:31:20+02:0004. decembra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK