hygiena v domacnosti

Hygiena v domácnosti je dôležitá. Vieme však ako byť hygienickí aj bez dezinfekcie? A je čistá domácnosť skutočne hygienická domácnosť?

 

Denne každému z nás vzniká v domácnosti neporiadok, tvorí sa prach, špina, tu nájdeme niečo rozsypané, inde niečo rozliate a lepkavé. Preto je potrebné náš domáci priestor raz za čas upratať. Ak chceme použiť čistiace prostriedky šetrné k prírode aj k nám samotným, je veľa možností ako si poradiť aj bez dezinfekcie. Pozrite sa spolu s nami na jednoduché tipy a triky, ako môže v domácnosti fungovať hygiena aj bez dezinfekcie.

Hygiena v domácnosti s prírodnými čistiacimi prostriedkami

Častokrát si vieme s čistením domácnosti poradiť len s pomocou prírodných prostriedkov, ktoré máme doma. Okrem toho, že sú lacnejšie ako čistiace dezinfekčné prostriedky, sú ľahko dostupné, účinné a prírodné.

Hygiena v domácnosti a ocot sú kamaráti

Či už klasický biely ocot, alebo jablčný, či vínny sú skvelým čističom a odstraňujúcim mikróby. Mnoho moderných ekologických čističov na domácnosť používa ocot ako jednu z hlavných prísad. Ocot môžeme kúpiť v bežných potravinách, alebo vo väčšom množstve v eko drogériách. Najlepší pomer po zmiešaní s vodou je koľko octu toľko vody a pár kvapiek esenciálneho oleja pre lepšiu vôňu a domáci octový povrchový čistič je hotový. Ocot sa dá použiť aj ako prírodný zmäkčovať bielizne, ako náhrada za aviváž.

Kyslý pomocník citrón

Na ničenie baktérií a pachov je ideálny. Citrón je skvelým prírodným pomocníkom na čistenie domácnosti, najmä kuchyne, kde sa osvedčil pri umývaní rôznych pracovných plôch ale aj riadov. Ponúkame vám recept na domáci Citrusový čistiaci prostriedok. 10 spôsobov ako viete využiť kyselinu citrónovú v domácnosti je uvedených v tomto článku.

Sóda bikarbóna

Podobne ako citrón, napomáha pri odstraňovaní pachov, ale najmä čistí. Vie si poradiť s rôznymi škvrnami na textíliách, ale aj na povrchoch. Pomocou sódy bikarbóny vieme pekne a hygienicky vyčistiť kúpelňové povrchy, vane, umývadlá alebo WC. Rovnako aj kuchyňu, drez a pracovné dosky.

Odstraňovanie fľakov z oblečenia

Mastné fľaky z oblečenia alebo iných textílií vám pomôže odstrániť kukuričný alebo zemiakový škrob, ktorý nanesieme na fľak, vtrieme ho do textílie a necháme pôsobiť. Potom ho pomocou kefky odstránime a textíliu operieme.

Zemiak alebo zemiakovú šupy

Nemusia putovať hneď do kompostéra. Zemiakovými šupami sa dajú dobre čistiť niektoré povrchy, alebo chrómové časti domácnosti. Napríklad drez, vodovodné kohútiky a pod., stačí ich dobre potrieť zemiakovou šupkou (s väčšími kúskami to ide lepšie), nechať krátko pôsobiť a potom opláchnuť vodou. Nielenže budú čisté ale aj krásne lesklé.