Inšpirujte sa, ako a čím môžete zatepliť svoj dom

///Inšpirujte sa, ako a čím môžete zatepliť svoj dom

Idete zatepliť dom a jediné, čo vám napadlo, je polystyrén? Okrem neho máte ešte množstvo iných možností, ktoré by stáli za úvahu.

Polystyrén, obľúbený plast používaný na tepelnú izoláciu domov nám svojím pôsobením ušetril už obrovské množstvo peňazí na kúrenie. Nie je to však jediná možnosť, ako si dopriať teplo domova bez astronomického účtu za kúrenie. Prečítajte si, ako okrem polystyrénu možno zatepliť svoj dom:

1. Aerogél

Možno o ňom počujete prvýkrát, určite ale nie ste jediný. Aerogél je substancia vytvorená človekom, ktorá je z 90% vzduch. Vznikol v roku 1931 odstránením tekutiny zo silikónu pod vysokým tlakom a teplotou.

Teplo cez neho preniká veľmi ťažko, takže je skvelý na izoláciu. Je však celkom drahý. Za 30 centimetrov materiálu zaplatíte približne 2 americké doláre.

2. Vlna

Prírodné materiály, ktorých získavanie sa dá považovať za celkom ekologické. Ovčia vlna je nehorľavá, skvelo pohlcuje vlhkosť a v lete chladí, v zime udržiava teplo. 

3. Džínsovina

Staré, prepraté a roztrhané džínsy sú kusy oblečenia, ktoré už pravdepodobne nosiť nebudete. Keď už neposlúžia ako odev, poslúžia ako izolácia domu. Džínsy stačí natrhať na hrubé kusy.

Treba si však dať pozor. Pri riflovine a dole uvedených materiáloch je potrebné ich vopred chemicky ošetriť pred škodcami a plesňami.

4. Korok

Jediná alternatíva, ktorá má negatívnu uhlíkovú stopu. Špeciálny korok na zatepľovanie sa vyrába z kôry dubov. Má skvelé izolačné vlastnosti, je bez toxínov a tlmí zvuky. Navyše je recyklovateľný, znovupoužiteľný a ľahko sa opravuje.

5. Celulóza

Ak pri zatepľovaní chcete použiť niečo, čo už svoj prvotný účel splnilo, ale džínsovina sa vám nepozdáva, skúste porozmýšľať nad celulózou. Materiál na zatepľovanie je zložený zo starého papiera a novín. Po istom počte už papier nie je možné recyklovať a skončí na skládkach. Takto ale nájde svoje druhotné poslanie.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, plné byliniek, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-11-20T11:05:07+02:0026. októbra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK