Je potrebné detoxikovať naše telá?

///Je potrebné detoxikovať naše telá?

Ak používate sociálne siete, pravdepodobne ste už narazili na príspevok, ktorý propagoval takzvané “detoxikačné čaje” alebo “kúry.” Potrebuje ich však vaše telo?

Toxíny sú škodlivé látky, ktoré sa do nášho tela dostávajú buď jedlom, vodou alebo z prostredia. Detoxikácia bude teda proces, počas ktorého sa telo týchto nežiaducich toxínov bude zbavovať. 

Čo sľubujú detoxikačné kúry? 

Záleží, čo sľubujú. Niektoré vám zaručene prečistia pečeň, iné črevá a ďalšie zase celé telo. Tie najjednoduchšie detoxikácie sú len čaje, ktoré počas dňa pijete popri svojmu klasickému jedálničku. Iné sú zase drastickejšie: môžu to byť pôsty, pitie len vody, jedenie len zeleniny alebo ovocia

Výsledkom má byť zdravšie telo a organizmus bez toxínov. Dostaviť sa môže aj chudnutie

Druhá strana detoxu 

Pravda je taká, že všetky detox kúry sľubujúce zázraky sú úplne zbytočné. Nielen, že prídete o značnú časť živín, budete malátni, bez energie, budete mať aj zlú náladu a všetko, čo ste schudli môžete pribrať späť. 

Proces detoxikácie zvláda vaše telo úplne samé a netreba mu pomáhať. Toxínov sa prirodzene zbavujete prostredníctvom pokožky alebo obličiek. Obmedzujúce detoxy môžu byť pre organizmus škodlivé. 

Pozor na predražené detoxikačné kúry 

Podobne ako tabletky na chudnutie, aj detoxikačné kúry sľubujú nemožné. Chudnutie, zdravie, krásu. “Výhodné” balíčky však môžu byť veľmi predražené a detoxom prejde nakoniec len vaša peňaženka. 

Nenechajte sa obalamutiť. Ak však chcete urobiť pre svoje telo niečo naozaj dobré, existuje možnosť. 

Alternatíva detoxu 

Možno sa v poslednej dobe necítite zrovna najlepšie. Stať sa to môže najmä počas sviatkov, kedy jete všetko a stále. Ľahko tak priberiete a dáte zabrať aj svojmu žalúdku. Ak si chcete uľaviť, môžete skúsiť vlastný “detox”. Jeho cieľom nebude zbavenie toxínov (to zvládne telo aj samé), ale zlepšenie trávenia a pomoc pri prechode na zdravší životný štýl. 

Jedzte viac ovocia, zeleniny a potravín bohatých na vlákniny. Pre predstavu si prečítajte náš článok, v ktorom nájdete zoznam potravín, ktoré obsahujú vlákniny najviac. Pite viacej čistej vody, bylinných čajov, obmedzte spracované a rafinované potraviny. 

Nepodceňujte ani pohyb. Stačí aj prechádzka, plávanie, bicyklovanie alebo jazda na korčuliach. V zimných mesiacoch si môžete doma spraviť zopár drepov, brušákov a klikov. Určite sa budete cítiť lepšie, než po detoxikačnej kúre. 

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-12-18T13:36:15+01:0023. decembra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK