Ak používate sociálne siete, pravdepodobne ste už narazili na príspevok, ktorý propagoval takzvané “detoxikačné čaje” alebo “kúry.” Potrebuje ich však vaše telo?

Toxíny sú škodlivé látky, ktoré sa do nášho tela dostávajú buď jedlom, vodou alebo z prostredia. Detoxikácia bude teda proces, počas ktorého sa telo týchto nežiaducich toxínov bude zbavovať. 

Čo sľubujú detoxikačné kúry? 

Záleží, čo sľubujú. Niektoré vám zaručene prečistia pečeň, iné črevá a ďalšie zase celé telo. Tie najjednoduchšie detoxikácie sú len čaje, ktoré počas dňa pijete popri svojmu klasickému jedálničku. Iné sú zase drastickejšie: môžu to byť pôsty, pitie len vody, jedenie len zeleniny alebo ovocia

Výsledkom má byť zdravšie telo a organizmus bez toxínov. Dostaviť sa môže aj chudnutie

Druhá strana detoxu 

Pravda je taká, že všetky detox kúry sľubujúce zázraky sú úplne zbytočné. Nielen, že prídete o značnú časť živín, budete malátni, bez energie, budete mať aj zlú náladu a všetko, čo ste schudli môžete pribrať späť. 

Proces detoxikácie zvláda vaše telo úplne samé a netreba mu pomáhať. Toxínov sa prirodzene zbavujete prostredníctvom pokožky alebo obličiek. Obmedzujúce detoxy môžu byť pre organizmus škodlivé. 

Pozor na predražené detoxikačné kúry 

Podobne ako tabletky na chudnutie, aj detoxikačné kúry sľubujú nemožné. Chudnutie, zdravie, krásu. “Výhodné” balíčky však môžu byť veľmi predražené a detoxom prejde nakoniec len vaša peňaženka. 

Nenechajte sa obalamutiť. Ak však chcete urobiť pre svoje telo niečo naozaj dobré, existuje možnosť. 

Alternatíva