Jeho výhody zvysoka prevyšujú nepríjemný zápach z úst – cesnak

///Jeho výhody zvysoka prevyšujú nepríjemný zápach z úst – cesnak

Cesnak je známy svojou výraznou chuťou a zdravotnými benefitmi, ktoré nám jeho konzumácia prináša. Čo všetko táto malá zelenina dokáže?

Je plný vitamínov a má málo kalórii 

Pridaním cesnaku do svojho jedla síce riskujete zápach z úst, ale stojí to zato. Len jeden strúčik obsahuje 2% denného príjmu horčíka, vitamínu B6, 1% vitamínu C a selénia. Obsahuje aj stopové prvky iných živín. Všetko je to spojené len s 4,5 kalóriami. 

Cesnak pomáha v boji proti vysokému tlaku 

Súčasný uponáhľaný životný štýl má za následok civilizačné ochorenia, ktorým by sa správnou životosprávou dalo vyhnúť. Keď už ale máte problémy s vysokým krvným tlakom, pomôcť by mohol cesnak. Bolo dokázané, že štyri strúčiky cesnaku dokážu znížiť krvný tlak rovnako efektívne, ako niektoré lieky. 

Určite si však nenasaďte cesnakovú liečbu sami, vždy sa riaďte svojím lekárom. 

Cesnak dokáže pomôcť pri liečbe nádchy

Jesť cesnak sa oplatí najmä počas chrípkového obdobia. Ľahko sa nakazíte a je dobré podporovať svoj imunitný systém. Už aj staré matere vedeli využiť liečivé účinky cesnaku. Skúste zmiešať plátky cesnaku s medom a uvidíte, ako s nádchou zatočíte. So slabšími príznakmi dokážete pohnúť aj bez liekov a za použitia toho, čo máte v špajzi. 

Chutí skvelo a hodí sa do mnohých jedál 

Teplé jedlá, ktoré prevoňajú celú domácnosť sa jedia s veľkou radosťou. Lákavá vôňa pečeného mäsa, rýb alebo cestovín by nebola taká, aká je bez cesnaku. Pokrom dodáva jedinečnú chuť. 

Na cesnaku je navyše výhodou, že je ľahko dostupný a skladovať ho môžete v chladničke, alebo v špajzi. Má dlhú životnosť a je malý, takže sa zmestí všade. Cesnak vo forme prášku môže byť formou náhrady, ale prichádzate ta o živiny a pravú chuť čerstvého cesnaku. 

Ako radu na záver vám poradíme, aby ste cesnak do jedál nepridávali ako prvý. Hovoríme o jedlách pražených na oleji. Nadrobno nakrájaný cesnak môžete jednoducho spáliť a pokazíte si zážitok z jedla. Pridajte ho trošku neskôr, určite nebudete ľutovať. 

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-12-18T13:55:07+01:0026. decembra 2019|Zdravá životospráva|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK