Cesnak je známy svojou výraznou chuťou a zdravotnými benefitmi, ktoré nám jeho konzumácia prináša. Čo všetko táto malá zelenina dokáže?

Je plný vitamínov a má málo kalórii 

Pridaním cesnaku do svojho jedla síce riskujete zápach z úst, ale stojí to zato. Len jeden strúčik obsahuje 2% denného príjmu horčíka, vitamínu B6, 1% vitamínu C a selénia. Obsahuje aj stopové prvky iných živín. Všetko je to spojené len s 4,5 kalóriami. 

Cesnak pomáha v boji proti vysokému tlaku 

Súčasný uponáhľaný životný štýl má za následok civilizačné ochorenia, ktorým by sa správnou životosprávou dalo vyhnúť. Keď už ale máte problémy s vysokým krvným tlakom, pomôcť by mohol cesnak. Bolo dokázané, že štyri strúčiky cesnaku dokážu znížiť krvný tlak rovnako efektívne, ako niektoré lieky. 

Určite si však nenasaďte cesnakovú liečbu sami, vždy sa riaďte svojím lekárom. 

Cesnak dokáže pomôcť pri liečbe nádchy

Jesť cesnak sa oplatí najmä počas chrípkového obdobia. Ľahko sa nakazíte a je dobré podporovať svoj imunitný systém. Už aj staré matere vedeli využiť liečivé účinky cesnaku. Skúste zmiešať plátky cesnaku s medom a uvidíte, ako s nádchou zatočíte. So slabšími príznakmi dokážete pohnúť aj bez liekov a za použitia toho, čo máte v špajzi. 

Chutí skvelo a hodí sa do mnohých jedál 

Teplé jedlá, ktoré prevoňajú celú domácnosť sa jedia s veľkou radosťou. Lákavá vôňa pečeného mäsa, rýb alebo cestovín by nebola taká, aká je bez cesnaku. Pokrom dodáva jedinečnú ch