Príroda je veľká čarodejnica a dala nám všetko potrebné k životu. Aby sa potešilo naše oko, obdarila nás aj krásnymi kvetmi, medzi ktoré sa radí aj Kapucínka väčšia. No napadlo by vám, že táto plazivá rastlinka s výraznými oranžovými kvietkami má aj množstvo liečivých účinkov.

kapucicinka_jedlo

V prvom rade sú to silné protizápalové účinky. Keďže naša imunita je pri súčasných striedajúcich sa teplotách ohrozená, ľahko sa môže stať, že si nevhodným oblečením privodíme bolestivý a nepríjemný zápal močových ciest. V tomto prípade je dobré siahnuť po kapucínke. Okrem toho že obsahuje množstvo látok, ktorými účinne ničí baktérie spôsobujúce salmonelózu a zápaly a infekcie ako streptokoky a stafylokoky.

Ďalším využitím listov, kvetov a semien kapucínky je príprava kúpeľu. Ten je najvhodnejší pre ženy s nepravidelným menštruačným cyklom. Účinné látky v tejto rastline údajne pomáhajú upraviť cyklus a znížiť riziko vzniku zápalov pohlavného ústrojenstva.

Kapucínka pomáha aj pri liečení zápalu horných dýchacích ciest. Čaj z nasekaných kvetov a listov má antibiotické účinky a v lekárňach je možné dostať množstvo prípravkov obsahujúcich túto rastlinu alebo výťažky z nej. Výhodou je, že celá rastlina je poživateľná a dá sa využiť aj k výrobe pokrmov. Napríklad ľahký zeleninový šalát s lístkami a kvetmi kapucínkami sa výborne hodí ako príloha ku grilovanému mäsu.

kapucinka

Zaujímavosťou je, tinktúra z kapucínky je vhodná aj na vonkajšie použitie. Dá sa použiť pri boji s vypadávním vlasov a lupinami. Avšak neodporúča sa podávať príliš často a veľa. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k podráždeniu pokožky, čo by sme určite nechceli.

Ako väčšina rastlín a liečiv aj Kapucínka má vedľajšie účinky a nie je vhodná na dlhodobé užívanie. Nech už používate čaje, tabletky alebo tinktúru, po dvoch mesiacoch užívania sa odporúča dať si mesiac pauzu. Taktiež ak máte žalúdočné vredy alebo iné tráviacie ťažkosti, radšej sa kapucínke vyhnite, alebo sa poraďte so svojim lékarom alebo lekárnikom.