kavove kapsule

Uprednostňujete kávové kapsule pri príprave kávy? Priemerný Slovák ročne spotrebuje takmer 6 kg kávy, vyplýva to zo štúdie, ktorú upravila Medzinárodná kávová organizácia (ICO). Aj keď slovenské štatistiky hovoria o menšom čísle, asi sa zhodneme v tom, že káva je populárnym povzbudzujúcim nápojom.

 

Kávové kapsule – šetria čas, ale zaťažujú životné prostredie

Pri šálke kávy sa ľudia radi stretnú, prehodia zopár slov a nezriedka vyriešia aj pracovné záležitosti. Káva je symbolom malej prestávky, ktorú si radi doprajeme, aby sme si na chvíľu oddýchli. Medzi konzumentami kávy je dnes stále viac tých, ktorí uprednostnia praktické kávové kapsule. Kým kedysi prevládalo pitie kávy navarenej v konvici, dnes sa vo firmách, ale aj v domácnostiach popíjajú „single“ porcie kávy. Podiel kávových kapsúl pri príprave kávy z roka na rok rastie. Dnes sa ročne na svete celkovo spotrebuje asi 8 miliárd kávových kapsúl.

Či už ide o kapsule hliníkové alebo plastové, v tomto momente sa črtá otázka, do akej miery je tento druh prípravy kávy ekologický? Výrobcovia káv poukazujú na to, že hliníkové kapsule možno recyklovať. Otázkou však ostáva, do akej miery sa použité kapsule vracajú výrobcovi späť na druhotné spracovanie. A nezabúdajme na to, že už samotná výroba hliníka je energeticky a ekologicky veľmi náročná.

Prečo ľudia uprednostňujú kávu v kapsuliach? Kapsulová káva je v pomere cena na porciu jednou z najdrahších káv vôbec. Okrem vysokej ceny sa cez kapsule produkuje veľké množstvo odpadu. Kapsulová káva však prináša so sebou viac pohodlia, väčší výber príchutí a možno menej práce s odstraňovaním odpadu. Tieto výhody častokrát predčia vysokú cenu za porciu kávy alebo dokonca aj ekologické hľadisko.

Aké sú ekologické alternatívy kávových kapsúl?

Okrem hliníkových kapsúl trh ponúka kapsule plastové. Ich výrobca tvrdí, že sú vyrábané z recyklovaného plastu a samotné sa dajú ďalej recyklovať. Opäť sa natíska otázka, do akej miery sa použité kapsule skutočne triedia do plastového, alebo recyklovateľného odpadu. Určitú dobu sa na kávovom trhu objavili kompostovateľné kapsule vyrobené na báze celulózových vláken, postupom času však tieto projekty ostali v úzadí a používajú sa dnes minimálne.

Najvhodnejšie riešenie sú znovu naplniteľné kapsule, čiže kapsule na viacnásobné použitie. Ich používaním znížime množstvo obalového materiálu a tým pádom aj odpadu asi 50 násobne. Plniteľné kapsule fungujú jednoducho. Pomocou praktickej naberačky naplníme do nerezovej kapsuli správne namletú kávu, uzavrieme priloženým nalepovacím jednorazovým viečkom alebo viečkom, ktoré sa dá viacnásobne použiť a vložíme do kávovaru. Pri používaní znovunaplniteľných kapsúl sa nemusíme obmedzovať na jeden druh kávy. Podľa našej preferencie si môžeme do kapsúl naplniť práve takú kávu, na akú máme chuť, alebo akú doma máme. Stačí ju správne namlieť, naplniť, uzavrieť a už čoskoro vám bude vo vašej domácnosti rozvoniavať obľúbená káva. Moderní výrobcovia kávy už ponúkajú túto ekologickejšiu alternatívu priamo pod svojou značkou a tým pádom máte zaručené kompatibilitu s kávovarom, ktorý máte doma.