Naše telo potrebuje cukry, tuky a bielkoviny – sú jeho hlavnými zdrojmi energie. Ako sa hovorí, nie pre každého platí rovnaký meter, to platí aj pre prijímanie kalórií. Kto chce sledovať svoj kalorický príjem, mal by viac dbať na to, akú potravu konzumuje a aký je jeho príjem. Koľko kalórií denne je optimálne prijať a ako to súvisí s výdajom energie?

koľko kalórií denne

Koľko kalórií denne by ste mali prijať a ako si to ustrážiť?

Niektorí ľudia potrebujú možno iba menej jesť, viac sa vyhýbať konzumácii sladkostí, mať dostatok pohybu. Môžete zahrnúť do svojho denného režimu cvičenie alebo iné pohybové či športové aktivity. Kalorický príjem si taktiež viete ustrážiť aj sami a vypočítať si ho pomocou kalorickej kalkulačky. Časom už budete aj bez sledovania kalórií vedieť, koľko kalórií denne ste približne zjedli.

Energetický príjem je vzťah medzi množstvom prijatej energie z jedla a množstvom spálenej energie.
Váš organizmus musí mať energiu na to, aby mohol správne fungovať. Konzumáciou potravy a nápojov ju dostávate do tela. Meria sa v kalóriách alebo kilojouloch, 1 kalória je 4,2 kj.

  • Ak prijmete menej energie, ako vaše telo počas dňa potrebuje, dostávate sa do negatívneho energetického príjmu, čo sa inak označuje aj kalorický deficit a budete chudnúť.
  • Ak prijmete viac kalórií, ako telo potrebuje, dostávate sa do pozitívneho energetického príjmu, nazýva sa to kalorický nadbytok a tým pádom budete priberať.
  • Ak však prijmete toľko energie, koľko počas dňa potrebujete, tak sa dostanete do vyrovnaného energetického príjmu.

Mali by ste preto vedieť, ktoré jedlá obsahujú aké množstvo kalórií, aby ste vedeli pokryť energetický príjem na celý deň. Ten sa počíta množstvom prijatých kalórií a odráta sa množstvo spálených kalórií.

Koľko kalórií denne prijať sa dá aj vypočítať

Ak chcete zistiť svoj bazálny metabolizmus, BMI index a denný odporúčaný príjem kalórií, použite kalorickú kalkulačku. Zadáte tam jedlo a ona vám vyráta, koľko kalórií skonzumujete. Budete tam mať napríklad bielkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu alebo iné, čo sa vo vašej potrave vyskytuje.

Toto je ďalšia kalkulačka, pomocou ktorej zistíte, koľko kalórií ste počas dňa spálili: Potreba denného príjmu kalórií

Existuje aj mnoho ďalších aplikácií pre Android alebo IOS, ktoré vám vypočítajú kalórie. Buď si ich vygooglite alebo jednoducho nainštalujte do vášho smartfónu.