Koľkokrát sa môžu niektoré materiály recyklovať

///Koľkokrát sa môžu niektoré materiály recyklovať

Recyklovanie v dnešnej dobe patrí do každodennej činnosti človeka. Zaujímalo vás ale, koľkokrát sa môže určitý materiál z recyklovať? Prečítajte si o tom v našom článku.

Plast – jeden alebo dvakrát

Možno patríte k ľuďom, ktorí si mysleli, že sa plastové fľaše dajú recyklovať neobmedzene. Nie je tomu tak. Niektoré plasty, ktoré sa radia do kategórie fabrických plastov, sa dajú recyklovať viacnásobne. Taká plastová fľaša sa dá recyklovať jedenkrát, to znamená, že možno práve minerálka, ktorú ste dnes pili z plastovej fľaše, bola už raz recyklovaná. 

Ak by vás zaujímalo, ako to bude s recykláciou plastových fliaš a plechoviek, prečítajte si tento článok. 

Hliník – neobmedzene

Hliník nájdete takmer všade. Či už sú to plechovky alebo čokoľvek iné, je to vysoko žiadaný recyklovateľný materiál. V krajinách, v ktorých je bežné, že sa hliníkové plechovky zálohujú, napríklad v Nemecku, nenájdete len tak voľne pohodenú plechovku. Vždy sa nájde niekto, kto ju zdvihne a odovzdá. 

Kovy – neobmedzene

Všetky kovy, ktoré poznáme, môžeme recyklovať neobmedzene. Či to už je to zlato, striebro alebo železo. Z toho dôvodu existujú aj šrotoviská, kde sa tieto kovy triedia a následne recyklujú. To, čo je dnes auto, v minulosti mohli byť hodinky. 

Papier – päť až sedem krát

Či už v škole alebo v práci, určite ste postrehli rôzne farby papiera. Vidíte to na textúre a farbe, čo znamená, že papier už bol recyklovaný. Keďže sa jedná o bio produkt, nedá sa recyklovať donekonečna. Berme ale na vedomie, že papier, ktorý sa už na písanie použiť nedá, sa dá využiť na niečo iné. Robí sa z neho papierová pasta, ktorá sa používa do novín alebo na obaly pre vajíčka. 

Sklo – neobmedzene

Pýtali ste sa niekedy, či už seba alebo okolia, či škodíte prírode tým, že používate sklo? Absolútne nie! Sklo je super materiál, ktorý sa dá neobmedzene recyklovať. Neovplyvní sa tým jeho textúra či využitie, takže sa kľudne môže stať, že práve tá cola, ktorá vám dnes tak chutila, bola z recyklovaného skla. Rozdiel by ste nikdy nepoznali.

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:
2019-11-11T12:15:33+02:0011. novembra 2019|Udržateľnosť a ekológia|

Prihlásenie do newslettra

Ak si želáte dostávať náš newsletter, zadajte, prosím, Vašu e-mailovú adresu. Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte Vyhlásením o spracovaní osobných údajov..

Používaním našich stránok vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. OK