Fenomén zero waste, zahŕňa dôležitú položku na zníženie množstva produkovaného odpadu – kompostovanie. Ako to však robiť ak bývame v byte a nemáme k dispozícií komunitné kompostovisko?

kompostovanie v byte

Snažiť sa zredukovať odpad je chválihodné a prospešné pre našu planétu. Okrem toho je to aj finančne výhodné, keďže menšie množstvo smetí si nevyžaduje toľko prostriedkov na spracovanie. Ak by existoval zákon o povinnej recyklácií a kompostovaní v Európe, dokázali by sme znížiť počet skleníkových plynov o viac ako 500 miliónov ton ročne, čo je asi toľko ako keby sme odstránili všetky motorové vozidlá z európskych ciest.

Kompostovanie pre obyvateľov paneláku bez komunitného kompostoviska je komplikované z 2 dôvodov. Za prvé je to čas. Priemerne trvá 2-6 mesiacov, kým sa zvyšky stravy v kompostovisku zmenia na hnojivo. Je jasné, že za ten čas sa nahromadí toľko odpadu, že je nereálne aby sme toľko čakali. Druhým problémom je zápach. Už po niekoľkých hodinách v odpadkovom koši začne vyhodená potrava zapáchať a musíme to ísť vysypať alebo vyložiť na balkón.

kompostovanie v byte

Riešenie celej situácie je bytový kompostér. Existuje niekoľko typov s rôznymi mechanizmami. Najrýchlejšie sú elektrické kompostéry, ktoré odpad sami premiešavajú, sekajú, zahrievajú a urýchľujú celý proces, čím sú výrazne popredu pred inými kompostérmi. Jeho nevýhodou je však nižšia miera ekológie, keďže spotrebúva elektrickú energiu, je vyrobený z plastu a ďalších súčiastiek, ktoré si vyžadujú náklady na recykláciu a je potrebná výmena filtrov, ktoré tiež niečo stoja.

Najpopulárnejším riešením sú takzvané vermikomposty. Je to plastová alebo drevená nádoba s niekoľkými a poschodiami. Na dne žijú kanadské dážďovky, ktoré spotrebúvajú biologický odpad a menia ho na výživný kompost, ktorý môžete využiť na hnojenie vašich izbových rastlín, byliniek a kvetov. Nemusíte sa báť, dážďovky vám po byte cestovať nebudú, keďže nemajú radi sucho a svetlo. Pokiaľ s kompostérom budete narábať správne, nehrozí vám ani nepríjemný zápach, ale