Kváskovanie je nový trend. V skutočnosti však kváskovali už naše prastaré matere. Kedysi sa chlieb piekol doma, droždie nebolo a tak kváskovali všetci. Prečo je kváskovanie také populárne? Radi sa s vami podelíme o informácie aj od cukrárky.

kvaskovanie

Kváskovanie

Možno budete mať pocit, že toto nezvládnete. Nebojte sa, múka a voda so o všetko postarajú. Založenie materského kvásku môžeme použiť napr. ražnú múku a vodu. Viac o tom, ako si kvások pripravíte sa dozviete tu.

Kváskový chlieb

Má preukázateľne viac benefitov pre naše zdravie, ako bežný kvasnicový chlieb. Je ľahšie stráviteľný, podporuje peristaltiku čriev, pomáha pri boji s akné a ekzémom. Nie je však všeliek a neodporúča sa pacientom s bezlepkovou diétou a histaminikom. Niektoré kmene baktérií v kvásku tvoria veľké množstvo histamínu.

Hoci niekto si môže myslieť, že kváskovanie je novinka, nie je to tak. Už starý Egypťania pred takmer 5000 rokmi používali kvások, keďže v tom čase ešte nepoznali droždie. Návrat k tejto prirodzenejšej metóde pečenia chleba je tak len znovuobjavením znalostí našich predkov.

Príprava takéhoto chleba je však o niečo časovo náročnejšia, nevyžaduje však váš čas. Keď si urobíte kvások z múky a vody, treba ho nechať pracovať pri izbovej teplote približne 9 až 12 hodín. Potom sa môže umiestniť do chladničky, kde vydrží aj týždeň. Pred použitím ho stačí “prikŕmiť lyžicou múky a vody a nechať pracovať pri izbovej teplote. Čo znamená prikrmovať kvások? „Sú dve metódy“, hovorí Michaela Smolova zo Sisters Bakery, autorka kniny Zabudnuté recepty s prílohou o kváskovaní. „Prvá: Do pohára, v ktorom skladujeme v chladničke kvások, pridáme raz za týždeň lyžicu múky, lyžicu vodu a dobre ho premiešame“ Druhá: Pri príprave kváskového pečiva vezmeme všetok kvások, čo máme, pridáme doň väčšie množstvo múky a rovnaké množstvo vody (napr.po 200 g), premiešame vo väčšej mise a pri izbovej teplote neccháme rozkvasiť (bude to trvať asi 5-8 hodín). Takto nám vznikne rozkvas, z ktoého potom odvážime potrebné množstvo do receptu a zvyšok vrátime do pohára a dáme späť do chladničky. Takto sme krásne prekŕmili a prekvasili celý kvások a on tak získal na sile“

 

kvaskovanie chleba

Ako sa pripravuje kvások?

Treba si dať pozor aby sa vám pri príprave kvásku, nedostala doňho soľ. To by ho celý zničilo. Naopak ak doňho pridáte trochu cukru, nič tým nepokazíte. Baktérie v kvásku konzumujú cukor a rozkladajú ho na jednoduchšie sacharidy a vytvárajú bublinky, ktoré prevzdušnia váš chlieb.

Výhoda kvásku je tá, že sa dá urobiť z akejkoľvek múky. Dôležité je múky nemiešať. Ak si vypestujete kvások z ražnej múky, prikrmujte ho len ražnou. Ak zo špaldovej, prikrmujte špaldovou a pod. Bezlepkový kvások sa dá vyrobiť aj z bezlepkovej múky, napríklad ryžový alebo z bezlepkových múčnych zmesí.

Pokiaľ ste skutočný labužník, určite oceníte výraznú chuť, ktorá sa bude líšiť v závislosti od použitej múky.

KAM VŠADE PRIDÁVAŤ KVÁSOK:

Všade tam, kde by ináč išlo droždie: do chleba, pečiva, kysnutých sladkých koláčov, do buchiet, do knedlí, do lángošov a pod. Tiež do koláčikov, kde sa pridáva kypridlo, ako napr. salajka, čiže do medovníčkov, sušienok…

V súčasnosti sa dá zohnať kváskový chlieb aj v pekárni. Nie však všetky pekárne pečú kváskový chlieb z pravého kvásku a pridávajú doňho trochu droždia. Naproti tomu Bio pekáreň z Dunajskej Lužnej už dlhé roky pečie pravý kváskový chlieb a experimentuje aj s ďalším pečivom.

Čo s chlebom, ak vám ostane?

Naši starí rodičia často hovorievali, že chlieb by sa vyhadzovať nemal. Preto vám ponúkame recept, ako pretransformovať starší chlieb na novú slanú pochúťku, ktorú môžete využiť ako prílohu, alebo ju pripraviť len tak na zobkanie k vínu, či p