V minulosti bolo mozaikové kosenie úplne bežnou súčasťou. Dnešné trendy v úprave zelene v exteriéri sú trochu problematické. Zvykli sme si mať pekne upravené trávniky a záhrady a keď vidíme nevykosené plochy okolo stromov, vstávajú nám vlasy dupkom. Prečo sa necháva neestetický porast na verejných plochách?

ekologicke_kosenie

Pokosiť všetko, či nie? Aké sú výhody a nevýhody mozaikové kosenia? Pomôžeme vám rozlúštiť túto hádanku.

V minulosti bolo mozaikové kosenie úplne bežnou súčasťou. Dnešné trendy v úprave zelene v exteriéri sú trochu problematické. Zvykli sme si mať pekne upravené trávniky a záhrady a keď vidíme nevykosené plochy okolo stromov, tak nám vstávajú vlasy dupkom. Prečo sa necháva neestetický porast na verejných plochách?

Odpoveď je jednoduchá

Je to dobré pre celú škálu organizmov. Ak vykosíme porast na minimálnu možnú dĺžku, zničíme biotop pre hmyz, ktorý slúži ako potrava pre vtáctvo. Z toho dôvodu je aj možné sledovať úbytok vtákov v našich mestách a dedinách.

Ekológovia už dlho bijú na poplach, aby sme boli viac ohľaduplný voči prírode. Koniec koncov sme jej súčasťou a je len správne, že sa snažíme zachovať prirodzené podmienky pre jej ďalších členov.

mozaikove kosenie

Alergici sa však ohrázadajú

Alergie na trávy a kvety, ktoré voľne rastú v mestských porastoch sú problémom mnohých obyvateľov, avšak treba si uvedomiť, ani kosením všetkej zelene, nie je možné vyhnúť sa alergickým reakciám. Hoci nie je zdravé brať tabletky proti alergii, je to zrejme jedine východisko z tejto zložitej situácie. Ak totiž vyhubíme ostatné živočíchy závislé na prírode, môžeme spustiť sled udalostí, ktoré povedú k ohromnej prírodnej katastrofe.

Navyše mozaikové kosenie pomáha vďaka dlhšej tráve udržiavať vlhkosť v pôde a zabraňovať vysychaniu. Vďaka tomu sa zem toľko neprehrieva a udržuje sa prijateľná klíma v okolí. Kosením porastu na minimálnu výšku spôsobuje aj šírenie burín chorôb trávnika.

Treba byť inovatívny

Ak máte chuť, môžete sa trochu pohrať s kosačkou a vykosiť si na záhrade pekné ornamenty, ktoré skrášlia vašu záhradu a zároveň pomôžete prírode. Mozaikové kosenie tak môže byť nie len ekologické ale aj estetické.