array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Mozaikové kosenie – záchrana pre hmyz

Domov/Články/Udržateľnosť a ekológia/Mozaikové kosenie – záchrana pre hmyz

V minulosti bolo mozaikové kosenie úplne bežnou súčasťou. Dnešné trendy v úprave zelene v exteriéri sú trochu problematické. Zvykli sme si mať pekne upravené trávniky a záhrady a keď vidíme nevykosené plochy okolo stromov, vstávajú nám vlasy dupkom. Prečo sa necháva neestetický porast na verejných plochách?

ekologicke_kosenie

Pokosiť všetko, či nie? Aké sú výhody a nevýhody mozaikové kosenia? Pomôžeme vám rozlúštiť túto hádanku.

V minulosti bolo mozaikové kosenie úplne bežnou súčasťou. Dnešné trendy v úprave zelene v exteriéri sú trochu problematické. Zvykli sme si mať pekne upravené trávniky a záhrady a keď vidíme nevykosené plochy okolo stromov, tak nám vstávajú vlasy dupkom. Prečo sa necháva neestetický porast na verejných plochách?

Odpoveď je jednoduchá

Je to dobré pre celú škálu organizmov. Ak vykosíme porast na minimálnu možnú dĺžku, zničíme biotop pre hmyz, ktorý slúži ako potrava pre vtáctvo. Z toho dôvodu je aj možné sledovať úbytok vtákov v našich mestách a dedinách.

Ekológovia už dlho bijú na poplach, aby sme boli viac ohľaduplný voči prírode. Koniec koncov sme jej súčasťou a je len správne, že sa snažíme zachovať prirodzené podmienky pre jej ďalších členov.

mozaikove kosenie

Alergici sa však ohrázadajú

Alergie na trávy a kvety, ktoré voľne rastú v mestských porastoch sú problémom mnohých obyvateľov, avšak treba si uvedomiť, ani kosením všetkej zelene, nie je možné vyhnúť sa alergickým reakciám. Hoci nie je zdravé brať tabletky proti alergii, je to zrejme jedine východisko z tejto zložitej situácie. Ak totiž vyhubíme ostatné živočíchy závislé na prírode, môžeme spustiť sled udalostí, ktoré povedú k ohromnej prírodnej katastrofe.

Navyše mozaikové kosenie pomáha vďaka dlhšej tráve udržiavať vlhkosť v pôde a zabraňovať vysychaniu. Vďaka tomu sa zem toľko neprehrieva a udržuje sa prijateľná klíma v okolí. Kosením porastu na minimálnu výšku spôsobuje aj šírenie burín chorôb trávnika.

Treba byť inovatívny

Ak máte chuť, môžete sa trochu pohrať s kosačkou a vykosiť si na záhrade pekné ornamenty, ktoré skrášlia vašu záhradu a zároveň pomôžete prírode. Mozaikové kosenie tak môže byť nie len ekologické ale aj estetické.

2020-07-28T10:14:28+02:0008. júla 2020|Udržateľnosť a ekológia|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Domáci burger je tým pravým orechovým pre maškrtné jazýčky. Jednoduchý, rýchly a zároveň aj zdravý. Povedali by sme „ako zo škatuľky“,...

Huspenina je typické jesenné jedlo a niektoré rodiny majú svoj „jediný správny a overený recept. Vo všetkých prípadoch je však základom...

Máte chuť na niečo zdravé? Avokádová pomazánka s cícerom a domáce bagetky vás nasýtia a ešte aj dodajú vitamíny.Avokádová pomazánka s...

Go to Top