Žiarivo oranžový kvet nechtíka skrášľuje naše záhrady od júna až do neskorej jesene. Okrem toho, že táto voňavá rastlinka poteší oko a nos, produkty z jej kvetov majú množstvo liečivých účinkov, o ktorých ste možno ani netušili.

nechtik_lekarsky_vyhody

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je pôvodom z južnej Európy a oblasti blízkeho východu. Dnes je rozšírený aj v Ázií, Afrike a severnej Európe. Jeho kvety poskytujú včelám nektár a peľ, vďaka čomu radi zavítajú do vašej záhrady a opelia aj ďalšie rastliny.

Je vhodný na vonkajšie i vnútorné použitie. Nechtíkové tinktúry a čaje sa využívajú na zmierňovanie žalúdočných a tráviacich ťažkostí a kŕčov. Dokáže liečiť aj zápaly a to nie len vonkajšie pri zahnisaných ranách, ale aj vnútorné, napríklad artritíde. Jeho výhoda je aj tá, že sa môže užívať vo veľkej miere, nespôsobuje negatívne vedľajšie účinky a dá sa kombinovať s ďalšími bylinkami.

nechtik_lekarsky

Čaj z nechtíka je tiež účinný pri liečení aftov, paradentózy a rán v ústnej dutine. V prípade zápalu hltana a bolesti hrdla sa ním dokonca môže aj kloktať. Je to zdravšie a efektívnejšie ako zbytočná konzumácia liekov.

Mastičky z tejto byliny majú antiseptické účinky a pomáhajú liečiť ekzémy, popáleniny, omrzliny, zmierňovať alergické reakcie a zápaly. Dokonca hojí akné, podkožné vredy, odstraňuje plesne, zapareniny a iné kožné problémy.

Veľkú obľubu si získal aj u žien s menštruačnými problémami. Pravidelná konzumácia zmierňuje kŕče, ustáľuje cyklus, znižuje riziko mykotických ochorení a zápalov sliznice. Dokonca je možné pripraviť si sedací kúpeľ.

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C a lykopénu, ktoré sú silné antioxidanty pomáha aj pri prevencií a liečení rakoviny žalúdka, pečene, hrubého čreva, prostaty, prsníka a kože. Znižuje pravdepodobnosť vzniku nových nádorov a eliminuje šírenie po tele.