Ľudia odpradávna organizovali pikniky, bola to jedna z foriem oddychu, relaxu a možnosti rôznych outdoorových aktivít. Zvlášť v Anglicku je táto tradícia zachovaná do dnešného dňa, odkiaľ sa piknik ako taký traduje. Organizácia pikniku niekedy zaberie viac času, ako by sme očakávali. Prečo? Ak hovoríme o pikniku, ktorý by mal spĺňať aj určité kritériá, čo sa týka ekológie, tak to isto dá námahu.

eko piknik

Ak chcete znížiť odpad a správať sa šetrne k prírode, máme pre vás zopár nápadov, ako to môžete realizovať.

Na začiatku je dobré premyslieť si, v čom budete brať jedlo a na čom budete sedieť. Je vhodné vziať si so sebou batoh a nejakú podložku na sedenie. Moderným vynálezom dnešnej doby je i skladací stolček alebo stolička. Termotašky sú výborným spôsobom, ako udržať chladené potraviny v optimálnej teplote. Čerešničkou na torte je prenosný nedymový gril, ak by ste rozmýšľali na pikniku aj grilovať.

1. Ak chcete byť šetrní voči prírode, mali by ste obmedziť jednorazové obaly, ako napríklad plastový riad, príbor, poháre.
2. Môžete ušetriť aj miesto v aute tým, že v ňom pôjdete viacerí, no stojí za to vyskúšať aj jazdu na bicykli alebo hromadnou dopravou. Dobré je zvoliť si vhodné miesto pre piknik.
3. Čo sa týka jedla, je lepšie vyhnúť sa plastovým obalom, v ktorých je zabalené hotové jedlo. Dajte si radšej námahu a pripravte si ho doma. Zaberie to síce viac času, ale pomôže prírode.
4. Takisto namiesto kupovania nápojov v plastových fľašiach si môžete priniesť vlastné nápoje v recyklovateľných fľašiach alebo termoskách. Vo vratných fľašiach môžete taktiež kúpiť aj minerálne vody.
Ak budete dodržiavať tieto rady, mali by ste mať iba minimálne množstvo biologického odpadu. Jedlo, ktoré vám zvýši, nie je dobré vyhadzovať, ale lepšie je dodatočne ho skonzumovať doma.
Je potrebné dbať na poriadok okolo seba a upratať si svoje okolie po skončení pikniku.

piknik ekologicky