Málokto z nás si vie predstaviť miešaný vychladený drink bez peknej farebnej slamky. Vieme si ale predstaviť, kde tá slamka skončí? Pravdepodobne v oceáne.

 

Prečo sú plastové slamky zlé? 

Plast je materiál, s ktorým si moderná doba nevie rady. Jeho výroba je extrémne jednoduchá, avšak jeho následné spracovanie po použití je problematické. Plast sa nerozkladá ako napríklad papier alebo bio odpad. V takmer nezmenenej podobe zostáva v prírode stovky rokov. Hrozbou sú aj mikroplasty, ktoré sa z plastových výrobkov dostávajú do voľnej prírody. 

Slamky sú nebezpečné najmä kvôli svojej veľkosti a váhe. Ľahko ich odfúkne vietor, prepadnú cez malé priestory a málokedy sa dajú recyklovať. Takto sa dostávajú do kanálov, riek, potokov a eventuálne aj do oceánov, kde páchajú najväčšiu škodu. 

Hrôzostrašné štatistiky 

V oceánoch a moriach ich cesta nekončí. Častokrát sa omylom stávajú potravou pre vtáky, ryby a korytnačky. Až 70% morských vtákov a 30% korytnačiek za svoj život skonzumuje nejakú formu plastového odpadu. Šanca na prežitie je iba 50% a mnohokrát sa udusia. 

Predpokladá sa, že na celom svete je na pobrežiach od 437 miliónov až 8.3 miliardy slamiek. 

Alternatívy plastových slamiek 

Ako môžeme pomôcť životnému prostrediu? Mali by sme viac myslieť na to, ako žijeme a koľko odpadu produkujeme. Nielen slamiek, ale odpadu všeobecne. Môžete zvážiť zásady životného štýlu Zero Waste alebo Low Waste, ktorého hlavnou myšlienkou je produkovať čo najmenej odpadu. 

Ak sa vám ale myšlienka drinku so slamkou páči natoľko že sa jej nechcete vzdať, zvážte aspoň alternatívy. V podnikoch si vždy vypýtajte nápoj bez slamky a noste si svoju vlastnú, ekologicky priateľskejšiu. 

  • papierová slamka – ide o jednorázovú alternatívu, pretože papier sa po kontakte s vodou začne pomaly rozpadať. Iste, aj papier je odpad, ale v prírode omnoho ľahšie rozložiteľný a menej nebezpečný, 
  • kovová slamka – najtrvácnejšia zo všetkých alternatív, jedna vám vydrží aj celý život. Stačí ju nestratiť a pravidelne čistiť, 
  • bambusová slamka – je vyrobená z bambusu, biologicky rozložiteľného  materiálu. Ak sa o ňu budete poriadne starať, takisto vám vydrží dlhšie. Výhodou je, že neobsahuje žiadne pridané chemikálie a farbivá, 
  • sklenená slamka – pri jej používaní musíte byť opatrní, aby ste ju nerozblili, ale vizuálna stránka používania tejto slamky je skutočne zaujímavá.