array(5) {
  ["main_navigation"]=>
  string(15) "Main Navigation"
  ["top_navigation"]=>
  string(14) "Top Navigation"
  ["mobile_navigation"]=>
  string(17) "Mobile Navigation"
  ["404_pages"]=>
  string(16) "404 Useful Pages"
  ["sticky_navigation"]=>
  string(24) "Sticky Header Navigation"
}

Potrebujú vegáni doplnky stravy?

Domov/Články/Zdravá životospráva/Potrebujú vegáni doplnky stravy?

S vyradením živočíšnych produktov z jedálnička je možno namieste pýtať sa, či potrebujete doplnky stravy. V článku sa dozviete, ako to naozaj je.

Ešte predtým, ako sa dostanete k článku, je potrebné uviesť niekoľko vecí. Vyvážená vegánska strava môže byť prospešná a zdravá. Treba však dbať o to, čo človek konzumuje a či má dosť potrebných živín a minerálov. To isté platí ale aj pre mäsožravcov. Nestačí jesť len mäso, aby ste boli zdravý. Oba extrémy sú škodlivé. 

Niektoré z hodnôt sú ale u vegánov niekoľkokrát nižšie, než u ľudí, ktorí stále jedia živočíšne produkty. Preto vám prinášame zoznam prvkov, ktoré by ste mohli nahrádzať v prípade, ak máte vegánsku stravu. 

Skôr, než si sami naordinujete doplnky stravy, konzultujte svoj zdravotný stav s lekárom. Rovnako, ako môžu mať deficit vegáni môžu mať deficit aj ostatní. 

Železo 

Pri rastlinnom zdroji železa je jeho vstrebávanie menej účinné ako z mäsa, preto by mali vegáni jesť potraviny bohaté na železo častejšie. Ak je železa v tele málo, môže vzniknúť anémia. Ak máte problém so železom, môžu pomôcť doplnky. Treba si však dať pozor, pretože nadmerné užitie môže spôsobiť viac škody než úžitku. 

Jód 

Jód sa prirodzene nachádza napríklad v (morskej) soli, v rastlinách, ktoré sú pestované v pôde bohatej na jód a samozrejme v morských plodoch a mäse. . Vegáni majú zvyčajne o 50% menej jódu v tele než nevegáni. Bez dostatku jódu vám nemusí správne fungovať štítna žľaza a je tak ohrozený váš metabolizmus. 

Vápnik 

Bez neho by neboli zdravé zuby, kosti, svaly a nervy. Preto treba dodržiavať minimálnu dávku vápnika na deň. Bez mliečnych produktov sa to dá vyvážiť napríklad cícerom, kelom alebo brokolicou. Niektorí vegáni aj napriek tomu nemajú dostatočnú hladinu vápniku v tele, čo môže viesť k zlomeninám. 

Zinok 

Zinok sa najčastejšie nachádza v rybách a v mäse, v rastlinnej strave ho je pomerne málo. Málo zinku v krvi trápi menšinu vegánov, ale existuje u nich vyššia šanca na jeho nedostatok. 

Omega-3 mastné kyseliny 

Omega-3 mastné kyseliny sa delia na dva druhy – esenciálne (ALA) a s dlhým reťazcom (EPA a DHA). ALA sa nachádza v mnohých rastlinných produktoch, avšak telo si ich musí následne premeniť na EPA a DHA, ktoré sa nachádzajú primárne v rybách a mäse. Premena je ale pomerne nedostatočná a odporúča sa brať doplnky vo forme oleju z rias, ktorý ako jediný rastlinný produkt obsahuje EPA a DHA. 

Vitamín B12

Jedným z najbežnejších doplnkov, ktoré vegáni uživajú, je vitamín B12. Je prospešný pre nervový systém, tvorbu červených krviniek a nachádza sa prevažne v mlieku, sóji alebo nutričných kvasniciach. Jeho dávkovanie však môže byť záludné. 

Najlepšie sa absorbuje po malých dávkach, preto si nemyslite, že stačí, ak nárazovo zjete niečo s vysokým obsahom vitamínu C a máte  vystarané. 

Vitamín D

Najúčinnejšie sa získava z vystavenia priamemu slnku. Z potravín sa získava ťažšie. Primárne sú to najmä ryby ako losos, tuniak, treska alebo vajcia. To pre vegánov znamená, že ak majú nízke hodnoty vitamínu D, mali by zvážiť vegánsky doplnok vitamín D3.

2020-07-28T11:29:37+02:0024. januára 2020|Zdravá životospráva|

Pozrite si naše videá

Na YouTube nájdete aj náš BILLA kanál, na ktorom vám prinášame zaujímavé témy, recepty a rozhovory so známymi osobnosťami. Naučte sa niečo nové, inšpirujte sa alebo len tak relaxujte pri videách, ktoré pre vás s radosťou pripravujeme.

Inšpirujte sa našimi receptami

Život je omnoho lepší s dobrým jedlom. V našom receptári BILLA Kulinárium sa môžete inšpirovať množstvom receptov. Na výber máte zo širokej ponuky chutných jedál. Zdravé, chutné, rýchle, bez mäsa, s mäsom, aj bez laktózy a lepku. Začať môžete aj týmito tromi:

Ak ste trpezliví a trochu viac skúsení v pečení, môžete si spraviť vlastné štrúdľové cesto. Niekedy však príde chvíľka, keď sa nám...

Verili by ste, že táto čokoládová torta neobsahuje ani gram múky? Je preto ideálny pre tých, ktorí sú alergickí na lepok, ale radi by si dopriali...

Kto milujete hrušky, určite si nenechajte ujsť tento recept – sladké hrušky v kombinácii s vanilkou a škoricou prevoňajú váš byt a zaručia...

Go to Top